ઈતિહાસની 3 ખુબસુરત મહિલાઓ, જેને મેળવવા માટે તરસતા હતા લોકો

ઇતિહાસ માં ઘણા એવા લોકો પણ છે જેને આજે પણ યાદ કરવામાં આવે છે. અને તેની ખૂબસૂરતી ની દુનિયા પણ દીવાની છે. આજે અમે તમને ઇતિહાસ ની એવી 3 સૌથી ખૂબસુરત મહિલાઓ વિશે જણાવવા જઈ રહ્યા છીએ જેમને જોવા માટે પણ લોકો તરસતા હતા અને તેમને લઈને ઘણી વાર ઝઘડા પણ થયા છે. તો ચાલો જાણીએ આ 3 સ્ત્રીઓ વિશે વિસ્તારમાં.

image source

1) રાણી પદ્મિની – ચિતૌડ ની મહારાણી રાણી પદ્મિની ને ઇતિહાસ ની સૌથી ખૂબસૂરત રાણીઓમાં થી એક માનવામાં આવતી હતી. તે એટલી ખૂબસુરત હતી કે તેમને જોવા માટે પણ લોકો તરસતા હતા. અને તેમના પર સૌ કોઈ ફિદા પણ હતા. મુઘલ બાદશાહ અલાઉદીન ખિલજી પણ તેમને પામવા માટે 8 મહિના સુધી ચિતૌડ ની સીમા પર હતા. પરંતુ રાણી પદ્મિની એ એમને કામયાબ ના થવા દીધા. અને તેમની સાથે બીજી મહિલાઓએ પણ પોતાને આગના હવાલે કરી દીધા.

image source

2) જોધા બાઈ – જોધા એક હિન્દુ રાજા ની પુત્રી હતી અને ખૂબ જ સુંદર હતી. તેની સુંદરતા ની ચર્ચા દૂર દૂર સુધી હતી અને તેમની સુંદરતા પર ઘણા રાજા મોહિત હતા. તે સમયે ભારત પર મુઘલ સલ્તનત ના સુલતાન અકબર રાજા હતા. અકબર એ જોધા ને એક મેળામાં જોયા હતા. અને તેને જોતા જ મોહિત થઈ ગયા હતા.

image source

અકબર તેમની સુંદરતા થી પ્રભાવિત થયા અને તેઓએ જોધા ને પામવા માટે આમેર ઉપર આક્રમણ કરી દીધું. પોતાના રાજ્ય ને બચાવવા માટે જોધા ના પિતાને જોધા બાઈ ના લગ્ન અકબર સાથે કરાવવા પડ્યા. જોકે પછીથી અકબર એ હિન્દુ મુસ્લિમ ભાઈચારા ને ખૂબ વધાર્યું અને તે ભારત ના સારા રાજાઓ માના એક રાજા બન્યા.

image source

3) શહજાદી ફિરોઝા – શહજાદી ફિરોઝા ને પણ ઇતિહાસ ની સૌથી ખૂબ સુંદર મહિલાઓ માથી એક માનવામાં આવતી હતી. શહજાદી ફિરોઝા અલાઉદીન ખિલજી ની સગી દીકરી હતી. જેને જાલોર ના કાન્હડદેવ ના દીકરા વિરમ દેવ સાથે પ્રેમ થઈ ગયો હતો પરંતુ જ્યારે ખિલજી ને આ વાત ની ખબર પડી કે તેમની દીકરી એક હિન્દુ રાજકુમાર ને પ્રેમ કરે છે તો તેમણે વિરમ દેવ નો વધ કરાવી દીધો. ત્યાર બાદ ફિરોઝા એ પણ આત્મહત્યા કરી લીધી.

65 thoughts on “ઈતિહાસની 3 ખુબસુરત મહિલાઓ, જેને મેળવવા માટે તરસતા હતા લોકો

 1. Perfect update of captcha solving software “XEvil 4.0”:
  captcha solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  See you later 😉

 2. Revolutional update of captchas solving software “XRumer 19.0 + XEvil”:
  captcha recognition of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another size-types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  See you later 😉

 3. Incredible update of captcha regignizing package “XRumer 19.0 + XEvil”:
  captcha solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.

  Free XEvil Demo available.

  See you later 😉

 4. Absolutely NEW update of captcha regignizing software “XRumer 19.0 + XEvil”:
  captcha solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another subtypes of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  Good luck 😉

 5. Absolutely NEW update of captchas solving software “XRumer 19.0 + XEvil”:
  captchas solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another size-types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms.

  Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.

  Free XEvil Demo available.

  See you later!

 6. Incredible update of captchas solving package “XRumer 19.0 + XEvil 4.0”:
  captcha solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another size-types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  Free XEvil Demo available.

  See you later!

 7. I am glad for commenting to let you be aware of of the great experience my cousin’s child undergone reading the blog. She learned some issues, most notably what it is like to have an awesome teaching spirit to have other individuals smoothly thoroughly grasp some hard to do subject matter. You really did more than visitors’ expectations. Thanks for churning out the productive, dependable, revealing and unique guidance on your topic to Sandra.

 8. I simply wanted to develop a message to be able to thank you for all of the precious guidelines you are writing on this website. My time consuming internet look up has at the end been paid with pleasant content to exchange with my companions. I would mention that many of us readers actually are very endowed to live in a decent network with very many lovely people with good pointers. I feel very much privileged to have discovered your website page and look forward to some more thrilling minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 9. Needed to compose you this little word so as to say thank you again for those splendid basics you have shared on this site. This has been simply strangely open-handed of people like you to offer extensively all that some people could have offered for an e book to generate some cash for themselves, precisely given that you might well have tried it if you decided. These basics in addition acted to become great way to understand that many people have the same dream like my very own to find out a little more in regard to this condition. I believe there are numerous more pleasurable sessions ahead for folks who see your site.

 10. I not to mention my pals appeared to be reading through the good tactics located on your web site and so before long got a horrible suspicion I had not thanked the web site owner for them. Those ladies are actually consequently excited to read through all of them and already have without a doubt been having fun with these things. I appreciate you for actually being considerably kind as well as for pick out variety of decent subject areas most people are really desirous to discover. My personal honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 11. I am glad for writing to make you know what a brilliant discovery our child undergone viewing yuor web blog. She mastered too many pieces, with the inclusion of what it is like to have an ideal coaching mindset to let other folks with ease completely grasp selected advanced issues. You really surpassed our desires. I appreciate you for providing the interesting, trustworthy, edifying as well as fun tips on the topic to Tanya.

 12. I would like to express my gratitude for your generosity supporting persons who require help with the niche. Your real dedication to passing the message all-around had been exceptionally practical and has made professionals much like me to arrive at their pursuits. Your own helpful publication means so much a person like me and somewhat more to my office workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 13. I precisely had to say thanks again. I do not know the things that I would have taken care of in the absence of the actual ways shared by you relating to such a theme. It absolutely was a challenging crisis for me personally, but discovering the very expert technique you solved that took me to cry for gladness. I am thankful for this advice and thus hope that you comprehend what a great job you have been getting into educating the mediocre ones through the use of your webpage. Most probably you’ve never met any of us.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!