બોલીવુડની લોકપ્રિય કોરિયોગ્રાફર સરોજખાન ની તબિયત આ બીમારીથી લથડી – મુંબઈ હોસ્પીટલમાં દાખલ

શ્વાસ લેવામાં તકલીફ હોવાને કારણે તેમને હોસ્પિટલમાં દાખલ કરવામાં આવ્યા હતા.

બોલીવુડના સૌથી મોટા કલાકારોને તેની આંગળીના નૃત્ય પર નૃત્ય કરનારા પ્રખ્યાત કોરિયોગ્રાફર સરોજ ખાન અચાનક બગડ્યા. હા, સરોજ ખાનને શ્વાસ લેવામાં તકલીફ છે, જેના કારણે તેણીને હોસ્પિટલમાં દાખલ કરવામાં આવી છે. આ દરમિયાન તેની કોરોના ટેસ્ટ પણ કરાઈ હતી. અમને જણાવી દઈએ કે સરોજ ખાન બોલિવૂડ ઇન્ડસ્ટ્રીનો જાણીતો કોરિયોગ્રાફર છે, જેમણે તેના કહેવાથી મહાન કલાકારો બનાવ્યા છે, પરંતુ હાલમાં તેના ચાહકો તેમના માટે પ્રાર્થના કરી રહ્યા છે.

બોલિવૂડ ઇન્ડસ્ટ્રીના દિગ્ગજ કોરિયોગ્રાફર સરોજ ખાનને મુંબઈના બાંદ્રાની એક હોસ્પિટલમાં દાખલ કરવામાં આવ્યા છે. મીડિયા રિપોર્ટ્સ અનુસાર તેમને શ્વાસ લેવામાં તકલીફ થઈ હતી, જેના કારણે તેમને ગઈકાલે રાત્રે હોસ્પિટલમાં દાખલ કરવામાં આવ્યા હતા, જ્યાં તેમની સારવાર ચાલી રહી છે. રાહતની વાત છે કે તેની તબિયત ધીરે ધીરે સુધરી રહી છે, ડોકટરોની એક ટીમ તેની સંભાળ લઈ રહી છે. મહેરબાની કરીને કહો કે શ્વાસ લેવામાં તકલીફ હોવાને કારણે તેમનો કોરોના ટેસ્ટ પણ કરાયો હતો, જે અહેવાલ પણ મળ્યો છે.

કોરોનાનો રિપોર્ટ નેગેટિવ આવ્યો

સરોજ ખાન

આ દિવસોમાં એક પછી એક ખરાબ સમાચાર બોલીવુડ કોરિડોરથી બહાર આવી રહ્યા છે, તેથી સરોજ ખાનને હોસ્પિટલમાં દાખલ કરવામાં આવ્યા ત્યારથી જ તેના ચાહકો તેમના માટે પ્રાર્થના કરી રહ્યા છે. જણાવી દઈએ કે સરોજ ખાનની કોરોના ટેસ્ટ કરાઈ હતી, જેમાં તેનો રિપોર્ટ નેગેટિવ આવ્યો છે, પરંતુ હાલમાં તેણીને હોસ્પિટલમાં રાખવામાં આવી છે. મીડિયા સુત્રોના જણાવ્યા અનુસાર, તેમની હાલત ધીરે ધીરે સુધરી રહી છે અને તેને જલ્દીથી હોસ્પિટલમાંથી રજા આપવામાં આવશે. પ્રાપ્ત માહિતી અનુસાર સરોજ ખાનને અચાનક શ્વાસ લેવામાં તકલીફ થવા લાગી.

સરોજ ખાનની ડાન્સ એકેડમી

ચાર દાયકાથી વધુ સમય સુધી બોલિવૂડ પર રાજ કરનાર કોરિયોગ્રાફર સરોજ ખાનને 2 હજાર થી વધુ ગીતોનું નૃત્ય નિર્દેશન શ્રેય છે. તેમણે મોટાભાગે પ્રખ્યાત ગીતોની નૃત્ય નિર્દેશન કરી છે, જેમાં દેવદાસના દોલા રે દોલા, માધુરી દીક્ષિત સ્ટારર તેઝાબ ફિલ્મનું ગીત એક દો તીન અને જબ વી મેટ ફિલ્મના યે ઇશ્ક હાય જેવા ગીતોનો સમાવેશ છે. ચાલો આપણે જાણીએ કે તેના ડાન્સિંગ શૈલીથી ચાહકો જ મોહિત થયા છે, પરંતુ બોલિવૂડ સ્ટાર્સ પણ તેની પ્રતિભાની પ્રશંસા કરતા જોવા મળે છે.

છેલ્લી વખત મેં કલાંક ફિલ્મનું ગીત કોરિયોગ્રાફ કર્યું હતું

સરોજ ખાન

તમારી માહિતી માટે તમને જણાવી દઇએ કે કોરિયોગ્રાફર તરીકે 71 વર્ષીય સરોજ ખાનની છેલ્લી ફિલ્મ ‘કલંક’ હતી, જેમાં તેમના કામની ખૂબ પ્રશંસા થઈ હતી. સરોજ ખાનને ત્રણ વખત રાષ્ટ્રીય કક્ષાનો એવોર્ડ મળ્યો છે. તે પોતાની કુશળતાથી ઉદ્યોગ પર રાજ કરે છે. ઠીક છે, જો આપણે તેના સ્વાસ્થ્ય વિશે વાત કરીએ, તો કોરોનાને શ્વાસની તકલીફ હોવાનો ભય હતો, પરંતુ તે સમયે તે જોખમની બહાર છે.

સરોજ ખાનની કારકિર્દી ઘણી સારી રહી છે. કોરિયોગ્રાફર ઉપરાંત, તેમણે ત્રણ ચાર ફિલ્મોમાં લેખક તરીકે પણ કામ કર્યું છે, જેમાં તેમને સફળતા પણ મળી હતી, પરંતુ તેમણે નૃત્ય નિર્દેશક તરીકેની કારકિર્દી વધારવી તે યોગ્ય માન્યું હતું અને આજે તે બોલિવૂડનું જીવંત ઉદાહરણ બની ગયું છે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

26 thoughts on “બોલીવુડની લોકપ્રિય કોરિયોગ્રાફર સરોજખાન ની તબિયત આ બીમારીથી લથડી – મુંબઈ હોસ્પીટલમાં દાખલ

 1. I’m typically to blogging and i really recognize your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and hold checking for brand spanking new information.

 2. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily splendid opportunity to read critical reviews from here. It’s usually very cool and also jam-packed with a good time for me personally and my office mates to visit your web site at a minimum 3 times every week to see the fresh stuff you will have. And of course, I am actually happy considering the incredible secrets you serve. Some 1 tips in this post are undeniably the most impressive I’ve had.

 3. I would like to show appreciation to you just for bailing me out of this instance. As a result of searching throughout the the web and seeing opinions that were not productive, I believed my life was over. Existing without the solutions to the difficulties you’ve solved all through your good write-up is a serious case, and those that could have adversely affected my entire career if I had not encountered your web site. Your main talents and kindness in maneuvering a lot of stuff was precious. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a subject like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks for your time so much for the skilled and amazing guide. I won’t think twice to suggest your blog to anybody who needs direction on this area.

 4. Thanks so much for providing individuals with such a brilliant chance to discover important secrets from this blog. It’s always so pleasing and also stuffed with a great time for me and my office fellow workers to visit your blog minimum thrice in one week to find out the new issues you have. Of course, I am just at all times astounded considering the surprising methods served by you. Certain 4 facts on this page are indeed the finest we have all ever had.

 5. I am commenting to make you be aware of of the brilliant discovery our girl encountered reading through your site. She noticed too many issues, most notably what it’s like to possess an amazing teaching character to get many more with no trouble understand specified problematic subject matter. You really surpassed her expectations. Thanks for imparting the beneficial, trusted, revealing and in addition unique tips about the topic to Mary.

 6. I and my buddies were following the excellent ideas from your web site then unexpectedly came up with a horrible feeling I never thanked the web blog owner for those strategies. All of the men happened to be so happy to read through all of them and already have simply been taking advantage of them. I appreciate you for simply being indeed thoughtful and then for deciding on these kinds of useful subjects millions of individuals are really desirous to understand about. Our sincere regret for not saying thanks to sooner.

 7. My husband and i got absolutely thankful that Chris managed to finish off his research through your ideas he got out of the web pages. It’s not at all simplistic to just happen to be handing out helpful hints which men and women might have been selling. We really see we need the website owner to be grateful to because of that. The type of illustrations you’ve made, the straightforward web site navigation, the relationships you assist to foster – it’s many great, and it’s really letting our son in addition to our family reckon that this article is amusing, and that’s pretty fundamental. Thanks for the whole thing!

 8. My husband and i were so thankful Ervin managed to do his investigations through the entire precious recommendations he came across through your web pages. It’s not at all simplistic to just choose to be freely giving guidelines that some others might have been trying to sell. So we already know we need the writer to appreciate for that. The main explanations you have made, the simple blog navigation, the relationships you will give support to promote – it’s everything remarkable, and it’s leading our son in addition to the family imagine that that topic is interesting, which is extraordinarily pressing. Many thanks for all the pieces!

 9. My wife and i have been really contented when Ervin could round up his investigation via the precious recommendations he grabbed when using the blog. It is now and again perplexing to simply choose to be handing out helpful tips which usually many others might have been selling. We grasp we’ve got you to appreciate for this. The main explanations you’ve made, the easy blog menu, the relationships your site assist to create – it’s got mostly sensational, and it is assisting our son in addition to our family feel that that concept is awesome, which is certainly pretty serious. Thank you for all the pieces!

 10. I抎 should check with you here. Which is not one thing I often do! I take pleasure in studying a publish that may make individuals think. Also, thanks for permitting me to remark!

 11. I抦 impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a blog that抯 each educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the difficulty is one thing that not enough people are speaking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.

 12. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It is extremely helpful for me. Big thumb up for this weblog publish!

 13. There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That could be a great point to bring up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up where the most important factor will probably be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the affect of only a moment抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 14. I抦 impressed, I need to say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve gotten hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is something that not sufficient persons are speaking intelligently about. I’m very joyful that I stumbled throughout this in my search for something regarding this.

 15. I found your blog site on google and examine a few of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to reading more from you afterward!?

 16. There are some attention-grabbing closing dates in this article however I don抰 know if I see all of them center to heart. There’s some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as effectively

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!