પહેલી વખત આવ્યા ગોવિંદાના બંગલાના અંદરના ફોટો – મન્નત, આશીર્વાદ જેવોજ શાનદાર છે ‘જલ-દર્શન’

ગોવિંદા ફિલ્મોથી ભલે દૂર હોય, પરંતુ તેમ છતાં તે તેના ચાહકોના દિલ પર રાજ કરે છે

બોલિવૂડ એક્ટર ગોવિંદા એક સમયે તેની ફિલ્મો સાથે ઈન્ડસ્ટ્રી પર રાજ કરતા હતા. તેમનો હાસ્ય ટાઇમિંગ, ડાન્સ અને અભિનયથી ચાહકો દિવાના થઈ ગયા. 90 ના દાયકામાં તમામ નંબર વન ફિલ્મો સાથે, ગોવિંદાએ બોલિવૂડ પર કબજો જમાવ્યો. તે તે દાયકાનો હીરો હતો, જેની પહેલા શાહરૂખ, સલમાન અને આમિર પણ ઓછા થયા હતા. તેની ફેન-ફોલોઇંગ પણ ઘણી હતી અને તેમનો ડાન્સ યુપી-બિહારમાં ખૂબ પ્રખ્યાત હતો. આજે ગોવિંદા ફિલ્મોથી દૂર થઈ ગઈ છે, પરંતુ તે હંમેશા તેના પ્રશંસકો સાથે જોડાયેલી હોય છે.

ગોવિંદાનો આખો પરિવાર પાણીની દૃષ્ટિ માં રહે છે

ગોવિંદા એક સમયે ખાન પર ભારે પડતા હતા, પરંતુ વસ્તુઓ એવી બદલાઈ ગઈ કે ટીને ખાને તેને પાછળ છોડી દીધી. જો કે, ગોવિંદાના ચાહકો હજી ખોવાયા નથી અને તેની ફિલ્મો હજી પણ ટીવી પર પસંદ આવી છે. ગોવિંદાએ એક સામાન્ય માણસ તરીકેની યાત્રા શરૂ કરી હતી અને આજે તે તે તબક્કે છે જ્યાં તેણે સફળતાના તમામ રંગ જોયા હતા.

ગોવિંદાએ વિરારથી જુહુના કાર્ટર રોડ સુધી સ્થાયી થવા માટે સંઘર્ષ કર્યો અને તે ફરીથી સફળ રહ્યો. આજે, ગોવિંદા મુંબઇના સૌથી પોશ વિસ્તારોમાં આવેલા જુહુમાં તેના લક્ઝુરિયસ બંગલામાં તેના પરિવાર સાથે રહે છે. તેમના બંગલાનું નામ ‘જલ દર્શન’ છે.

તમને જણાવી દઈએ કે ગોવિંદાનો બંગલો શાહરૂખ, અમિતાભ, સલમાન જેટલો પ્રખ્યાત નથી, પરંતુ ખૂબ જ સુંદર છે. ગોવિંદા નર્મદા નદીના ઉપાસક છે. આ જ કારણ છે કે તેના ઘરનું નામ ‘જલ દર્શન’ છે. ગોવિંદાના ચાહકો હંમેશા તે જાણવા ઇચ્છતા હોય છે કે તેમના ઘરની અંદરથી કેવી દેખાય છે. તો ચાલો આપણે તમને જળ દર્શનનું દર્શન આપીએ.

લિવિંગ રૂમ ખૂબ જ સુંદર છે

ગોવિંદા પત્ની સુનિતા અને બે બાળકો સાથે તેના બંગલા જલ દર્શનમાં રહે છે. તેમને એક પુત્રી ટીના આહુજા અને એક પુત્ર યશવર્ધન આહુજા છે. ઘણીવાર તેના ઘરના ફોટા સોશ્યલ મીડિયા પર શેર કરવામાં આવે છે. ઘરનો વસવાટ નો ખંડ ખૂબ જ સુંદર છે. આ ઘરના ઓરડાના રંગ સફેદ છે ઓરડામાં વાદળી અને કાળા આરામદાયક સોફા છે.

આ સિવાય ઓરડામાં કાળા પડધા છે, જેના પર પુષ્પ ઉદ્દેશીને બનાવવામાં આવ્યા છે. સફેદ દિવાલો સુંદર ટાઇલ્સ  છે. ચાલો અમે તમને જણાવી દઈએ કે ગોવિંદા અને સુનિતાએ ઘરના આખા ઇન્ટિરિયરને સમકાલીન થીમ મુજબ કર્યું છે, ડાઇનિંગ રૂમ અને હોલની દિવાલોમાં મલ્ટીરંગ્ડ પ્રિન્ટેડ કર્ટેન્સ છે. એક ગ્લાસ ડાઇનિંગ ટેબલ પણ છે. અહીં મહેમાનોનું ઘરે આવનારા  સ્વાગત થાય છે.

પૂજા માટે વિશેષ ઓરડો છે

રૂમમાં એક પિયાનો પણ છે જે ઓરડાને શોભે છે તે સાચું છે કે જો ગોવિંદા પોતે મ્યુઝિક લવર્સ હોય તો ઓરડામાં પિયાનો હોવું જરૂરી છે. વળી, તેની પુત્રી ટીનાને પણ સંગીતનો ખૂબ શોખ છે. ગોવિંદા પૂજા પાઠમાં ખૂબ માને છે. આવી સ્થિતિમાં ઘરના એક ભાગમાં માતા રાણીનું મંદિર છે. ગોવિંદા પંજાબી છે અને તેથી તેઓ માતા રાણીની વિશેષ ઉપાસના કરે છે. તેમણે સંગમમારરનું મોટું મંદિર બનાવ્યું છે. અહીં મંદિરમાં દેવી-દેવતાઓની છબીઓ જોડાયેલ છે. ગોવિંદાનો પરિવારે ગણપતિનો તહેવાર ધૂમ-ધામથી ઉજવે છે.

ગોવિંદા પોતાની અને તેના પરિવારની તબિયતનું પણ ખાસ ધ્યાન રાખે છે, તેથી તેણે જોગરને ઘરમાં રાખ્યો છે. તેમનું ઘર એક સુપરસ્ટારના ઘર જેવું લાગે છે અને ઘરના લોકો એક બીજાને એક સામાન્ય પરિવારની જેમ પ્રેમ કરતા જોવા મળે છે. ગોવિંદા તેના પરિવારથી ખુબ ખુશ છે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

22 thoughts on “પહેલી વખત આવ્યા ગોવિંદાના બંગલાના અંદરના ફોટો – મન્નત, આશીર્વાદ જેવોજ શાનદાર છે ‘જલ-દર્શન’

 1. My wife and i have been so glad Raymond managed to complete his preliminary research through the entire precious recommendations he obtained through your web page. It is now and again perplexing just to continually be giving freely methods that many people may have been selling. And now we understand we now have the blog owner to give thanks to because of that. The main illustrations you have made, the simple site menu, the friendships you help foster – it’s got most wonderful, and it’s aiding our son in addition to the family reckon that that idea is enjoyable, and that is highly serious. Thanks for all the pieces!

 2. Needed to create you one little note to help give thanks the moment again relating to the striking techniques you have contributed above. It has been really tremendously open-handed with you to supply unreservedly what a number of us could have distributed as an electronic book to get some money on their own, principally seeing that you might well have tried it if you ever decided. The tricks likewise acted as a good way to realize that many people have a similar passion similar to my very own to know many more with respect to this matter. I am sure there are some more fun opportunities in the future for individuals who scan through your website.

 3. I wish to express my respect for your kind-heartedness supporting women who must have assistance with this important concept. Your special commitment to passing the message across appears to be exceptionally powerful and has in most cases encouraged guys and women like me to achieve their desired goals. Your amazing invaluable hints and tips entails a great deal to me and even further to my mates. With thanks; from everyone of us.

 4. My wife and i ended up being very happy that Emmanuel could deal with his homework using the precious recommendations he came across out of the blog. It is now and again perplexing just to find yourself freely giving ideas that many some people might have been making money from. And now we do understand we now have the writer to be grateful to because of that. The main illustrations you made, the straightforward blog navigation, the relationships your site aid to instill – it is many unbelievable, and it is aiding our son in addition to our family reason why that situation is excellent, which is tremendously important. Thank you for the whole lot!

 5. I am glad for commenting to let you understand of the outstanding experience my friend’s girl went through browsing your site. She discovered a lot of issues, which include how it is like to have a wonderful coaching mood to let the mediocre ones just know some impossible subject matter. You undoubtedly did more than our own expected results. I appreciate you for presenting the practical, trusted, informative and even easy thoughts on this topic to Kate.

 6. I simply had to say thanks all over again. I do not know the things I could possibly have achieved in the absence of those information shown by you on such industry. It became a troublesome circumstance for me personally, but observing the very well-written way you resolved that made me to weep with contentment. I am just happier for this service and in addition pray you really know what a powerful job you are carrying out training most people through your websites. Probably you haven’t encountered any of us.

 7. I together with my buddies have been viewing the best guidelines found on the website while at once got a horrible feeling I had not thanked the blog owner for those techniques. Most of the young men became consequently happy to read all of them and have clearly been taking advantage of these things. Appreciate your genuinely very kind and then for settling on certain high-quality things most people are really wanting to be aware of. My very own honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

 8. A lot of thanks for all of the work on this web site. Betty enjoys going through investigation and it’s really simple to grasp why. We know all concerning the compelling tactic you produce efficient items on the web site and therefore welcome response from other ones on that content plus our daughter is really understanding a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a good job.

 9. I wanted to post you the very little note to help say thank you over again for the pleasant secrets you have contributed at this time. It was quite remarkably generous with people like you in giving openly exactly what most of us would have offered as an electronic book in making some money on their own, even more so given that you might well have tried it if you ever decided. The good tips as well worked like the good way to understand that some people have the identical fervor the same as my own to grasp good deal more around this condition. I am sure there are many more pleasant opportunities ahead for those who read your blog.

 10. After research a couple of of the weblog posts in your web site now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will be checking again soon. Pls try my web site as properly and let me know what you think.

 11. Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and by no means appear to get something done.

 12. I was more than happy to seek out this web-site.I wanted to thanks to your time for this glorious learn!! I undoubtedly enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 13. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing issue with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!