કેટરીનાએ “ધોની” બનેલા સુશાંત માટે જયારે ઓપનલી આ વાત કહેલી – સુશાંતની ઊંઘ ઉડી ગયેલી એ દિવસોમાં

સુશાંત સાથેની ફિલ્મ પાનીમાં કેટરિનાને કાસ્ટ કરવાની હતી, પરંતુ તે બન્યું નહીં

સુશાંત સિંહ રાજપૂત અમારી વચ્ચે નથી, પરંતુ તેમની સાથે સંબંધિત વસ્તુઓ અમારી સામે સતત આવી રહી છે. તેનો પરિવાર આઘાતમાં છે અને ચાહકોને પણ ખાતરી નથી કે સુશાંત હવે આ દુનિયામાં રહેશે નહીં. સુશાંતના ગયા પછી, તેમની ઘણી પોસ્ટ્સ અને વીડિયો બહાર આવી રહ્યા છે, જેને ચાહકો તેમને જોઈને આશ્ચર્યચકિત થઈ જાય છે અને કેટલીક વાર અવિશ્વસનીય છે. તાજેતરમાં જ કેટરિના કૈફનો એક વીડિયો પણ વાયરલ થઈ રહ્યો છે જેમાં તે સુશાંત સિંહ રાજપૂતની ફિલ્મ ‘એમએસ ધોની: ધ અનટોલ્ડ સ્ટોરી’ વિશે જણાવી રહી છે.

જ્યારે કેટરિના સુશાંતની ફેન બની હતી

તમને જણાવી દઈએ કે આ વીડિયો લગભગ 4 વર્ષ જૂનો છે. આ વિડિઓમાં, તે જોવા મળે છે કે લાઇવ ચેટ સત્ર દરમિયાન કેટરીનાને એક ચાહકે પૂછ્યું હતું – તમને તાજેતરમાં કયો કલાકાર અભિનય પસંદ હતો. તેના જવાબમાં કેટરીનાએ સુશાંતનું નામ લીધું. કેટરીનાનો આ વીડિયો 2016 નો છે જ્યારે ફિલ્મ ‘એમએસ ધોની’ રિલીઝ થઈ હતી.

 

View this post on Instagram

 

Katrina Kaif was among those least good human beings who praised #sushanthsinghrajput she was not even a friend of Sushant she just knew him by watching his movies Katrina only recommended Sushant’s name to Gattu Kapoor and Gattu Kapoor approached him for Fitoor but Sushant rejected the offer as he was having date issues with other movies, so please stop judging and misunderstanding Katrina Kaif because she’s Karan Johar’s friend and Salman Khan’s ex she just dated Salman Khan and their dating ended up way back in 2008 he neither produced or gave her movies neither he launched her Katrina Kaif have also went through the same rascism which Sushant went through Katrina is neutral to everyone in the industry and she has to be otherwise Mafias will ruin her career also so please stop misunderstanding Katrina Kaif just because she is Salman Khan’s ex and a friend of Karan Johar . . . . #katrinakaif #katrina #itskaytobeyou #kaybykatrina #kayxnykaa #kat #katrinakaifvideos #katrinakaiffans #kaif #katrinakaifsongs #katrinakaifmovies #katholics #indiasfirstfemalesuperhero #phonebhoot #boycottsalmankhan #boycottkaranjohar #justiceforsushantsinghrajput #sushantsinghrajput

A post shared by SOORYAVANSHI soon (@katrinakaifkingdom) on

આ ફિલ્મ વિશે વાત કરતાં કેટરિનાએ કહ્યું હતું કે ધોની તાજેતરમાં રિલીઝ થયો છે. મને લાગે છે કે સુશાંતે ફિલ્મમાં ખૂબ સારું કામ કર્યું છે. હું મારા મિત્ર ગટ્ટુ (અભિષેક કપૂર) ને મળ્યો જેણે મારી ફિલ્મ ‘ફિતૂર’નું નિર્દેશન કર્યું. તેને સુશાંત પણ ખૂબ ગમ્યો. ‘ફિતૂર’નું નિર્દેશન અભિષેક કપૂરે કર્યું હતું. આ પછી અભિષેકે સુશાંતને ફિલ્મ ‘કાઈ પો છે’માં લીધો હતો.

સુશાંતે કહ્યું કે કેટનો આભાર

આ પછી, જ્યારે સુશાંત કોઈ એવોર્ડ ફંક્શનમાં પહોંચ્યો ત્યારે પત્રકારોએ તેમને કેટરિના વિશે જણાવ્યું. તેણે કહ્યું કે કેટરિનાને ધોનીમાં તેનું કામ ગમ્યું. આ સાંભળીને સુશાંત પણ આશ્ચર્યચકિત થઈ ગયો. તેમણે પત્રકારો દ્વારા કેટરીનાનો આભાર માન્યો. ચાલો આપણે જાણીએ કે કેટરિના અને સુશાંત ક્યારેય કોઈ પણ ફિલ્મમાં સાથે જોવા મળ્યા ન હતા. અહેવાલ છે કે બંનેને ‘પાણી’ ફિલ્મમાં સાથે જોઇ શકાય છે, પરંતુ આવું થયું નહીં.

નોંધપાત્ર વાત એ છે કે સુશાંત સિંહના નિધન બાદ તેના સ્ટાર્સને લગતા ઘણા વીડિયો સામે આવી રહ્યા છે. અત્યાર સુધી કૃતીકા અને દીપિકાના ઘણા વીડિયો પણ સામે આવ્યા છે જેમાં તેઓ સુશાંતની પ્રશંસા કરતા જોવા મળી રહ્યા છે. કોફી વિથ કરણ શોમાં ઘણા કલાકારોએ સુશાંતને ઓળખવા અથવા તેમને પાછા આપવાનો ઇનકાર કર્યો હતો ત્યારે પણ ફરહાન અખ્તર, ઇમરાન હાશ્મી, કૃતિ સનન જેવા કલાકારો હતા, જેમણે સુશાંતને શ્રેષ્ઠ કલાકાર તરીકે વર્ણવ્યો હતો.

હતાશાએ સુશાંતનો જીવ લીધો

સમજાવો કે સુશાંત સિંહ રાજપૂતે 14 જૂને મુંબઈના બાંદ્રામાં એક ફ્લેટમાં ગળે ફાંસો ખાઇ લીધો હતો. તેમના અવસાનથી આખું બોલિવૂડ ઉદ્યોગ હચમચી ઉઠ્યું હતું. જ્યારે તેમનો પરિવાર આ વાત માનવામાં અસમર્થ છે, તો પણ નેપ્ટિઝમના મુદ્દે બોલિવૂડમાં ચર્ચા ચાલી રહી છે.

એવા અહેવાલો છે કે સુશાંત સિંહ રાજપૂતને છીછોરે પછી 7 ફિલ્મો મળી હતી, પરંતુ 6 ફિલ્મો છીનવી લેવામાં આવી હતી. આ કારણે સુશાંત ડિપ્રેશનમાં આવી ગયો. તે જ સમયે, રિયા ચક્રવર્તી સાથેના અફેરના અહેવાલો પણ સુશાંતના હતાશાને આભારી છે. હાલમાં આ મામલાની તપાસ કરવામાં આવી રહી છે, પરંતુ સૌથી સાચી સત્ય એ છે કે સુશાંતે અમને કાયમ માટે છોડી દીધો હતો અને હવે ફક્ત તેની યાદદાસ્ત આપણા હૃદયમાં જીવંત રહેશે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

42 thoughts on “કેટરીનાએ “ધોની” બનેલા સુશાંત માટે જયારે ઓપનલી આ વાત કહેલી – સુશાંતની ઊંઘ ઉડી ગયેલી એ દિવસોમાં

 1. I wanted to create you a tiny observation to say thanks yet again relating to the pretty pointers you’ve shown above. This is generous of you to present publicly what most of us could possibly have offered for sale as an ebook to end up making some bucks for their own end, and in particular considering that you might have tried it in the event you decided. Those pointers also served like the great way to fully grasp someone else have the identical zeal just like my own to see whole lot more in terms of this condition. I think there are numerous more fun times up front for many who find out your site.

 2. I have to show some appreciation to you just for bailing me out of this challenge. Because of scouting through the search engines and meeting opinions which were not powerful, I assumed my entire life was gone. Living devoid of the solutions to the issues you’ve sorted out all through your main write-up is a critical case, as well as the kind that could have badly damaged my career if I had not discovered your site. Your own training and kindness in playing with a lot of stuff was valuable. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a solution like this. It’s possible to at this point look forward to my future. Thanks so much for the skilled and results-oriented help. I will not think twice to recommend your web blog to anyone who would like care on this issue.

 3. Needed to put you that bit of remark to help give many thanks as before regarding the unique principles you have documented above. It was really particularly generous with you to supply unhampered exactly what a number of us could possibly have offered as an e book to help with making some dough for themselves, specifically since you might well have tried it in case you wanted. The tricks in addition acted like a great way to fully grasp that most people have the same passion the same as my very own to figure out a whole lot more with respect to this condition. Certainly there are several more pleasurable times in the future for folks who browse through your site.

 4. I am just writing to let you understand of the terrific encounter my wife’s princess developed visiting your web page. She mastered too many things, most notably what it is like to possess an incredible coaching heart to get folks without difficulty grasp several advanced subject matter. You really did more than visitors’ expected results. I appreciate you for producing those necessary, trustworthy, revealing and as well as unique thoughts on that topic to Lizeth.

 5. I am also writing to make you understand of the cool discovery my child had browsing your blog. She mastered a good number of pieces, including what it is like to possess a wonderful giving mood to let certain people completely learn a variety of tortuous subject areas. You really exceeded her desires. Many thanks for delivering such valuable, dependable, edifying not to mention easy guidance on this topic to Emily.

 6. I enjoy you because of all your valuable labor on this site. My mum delights in participating in investigation and it is simple to grasp why. My partner and i know all regarding the lively manner you convey effective strategies by means of the web site and boost response from people about this subject matter while our daughter is certainly starting to learn so much. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always performing a remarkable job.

 7. I simply wanted to construct a brief comment to be able to express gratitude to you for some of the superb suggestions you are showing on this site. My time-consuming internet lookup has at the end been rewarded with good quality points to write about with my visitors. I ‘d state that that we site visitors actually are very much lucky to exist in a decent community with so many marvellous people with very beneficial methods. I feel really happy to have seen your web site and look forward to tons of more excellent minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.

 8. You really make it appear so easy along with your presentation but I
  in finding this topic to be really something that I think I would by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very extensive for me.

  I’m having a look ahead to your next put up, I’ll attempt
  to get the dangle of it!

 9. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 10. I wish to show some appreciation to the writer just for rescuing me from this type of difficulty. As a result of surfing around through the internet and finding notions which were not beneficial, I thought my entire life was gone. Being alive without the presence of strategies to the problems you’ve sorted out as a result of the review is a critical case, and the kind that could have in a negative way affected my career if I hadn’t discovered your web site. Your own skills and kindness in taking care of everything was helpful. I don’t know what I would have done if I had not come across such a subject like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for the expert and result oriented help. I will not be reluctant to propose your web site to any person who should get direction about this situation.

 11. I am also commenting to let you know of the notable encounter my wife’s girl experienced viewing yuor web blog. She figured out a good number of pieces, not to mention how it is like to possess an ideal helping nature to get most people completely understand certain multifaceted matters. You actually did more than our own desires. Many thanks for providing those priceless, healthy, explanatory and as well as fun thoughts on your topic to Mary.

 12. A lot of thanks for all of your work on this site. Ellie really likes engaging in investigations and it’s simple to grasp why. We all hear all relating to the compelling medium you provide informative things through your website and therefore improve participation from other people on this point so our child is in fact understanding a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one performing a powerful job.

 13. My wife and i ended up being excited when Albert could finish off his reports while using the ideas he made using your site. It’s not at all simplistic just to always be releasing tricks which often a number of people have been making money from. We remember we now have the writer to be grateful to for this. All the explanations you made, the easy website navigation, the relationships you can aid to instill – it’s got all fabulous, and it’s helping our son in addition to the family understand this subject is pleasurable, and that is incredibly mandatory. Thank you for the whole lot!

 14. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great visuals or
  video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this website
  could certainly be one of the greatest in its niche. Good blog!

 15. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know
  where u got this from. thanks

 16. Nice post. I learn something more difficult on different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content material from other writers and observe just a little something from their store. I抎 favor to use some with the content on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l provide you with a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

 17. I’m not sure exactly why but this website is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 18. I blog frequently and I really appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for
  new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 19. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just
  sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?

  I’d definitely appreciate it.

 20. After research a number of of the weblog posts in your website now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and can be checking back soon. Pls take a look at my web page as properly and let me know what you think.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!