સપના ચૌધરીને ટક્કર આપી રહી છે હરિયાણાની ડાન્સર શ્રેયા ચૌધરી – આ વિડીયો થઇ રહ્યો છે વાયરલ

શ્રેયા ચૌધરી ડાન્સિંગ મૂવ્સમાં સપના ચૌધરી સામે હરીફાઈ કરે છે

સપના ચૌધરીના દરેક ડાન્સ પર લોકો ઘાયલ થાય છે, જેને તેના ચાહકોમાં ડાન્સ ક્વીન તરીકે ઓળખવામાં આવે છે. તેમનો નૃત્ય જોવા માટે, તેમના ચાહકો દૂર-દૂરથી આવે છે. એક સમયે સ્ટેજ શો કરીને પોતાની કારકિર્દીની શરૂઆત કરનારી સપના ચૌધરી આજે દેશભરમાં પ્રખ્યાત છે, પરંતુ અહીં આપણે આજે તેમ નથી કરી રહ્યા, પરંતુ એક અન્ય હરિયાણવી નૃત્યાંગના શ્રેયા ચૌધરીનો છે, જેનો વીડિયો સોશિયલ મીડિયા પર ઝડપથી વાયરલ થઈ રહ્યો છે.

શ્રેયા ચૌધરી, જેનો વીડિયો વધુને વધુ વાયરલ થયો છે, તે સોશિયલ મીડિયા પર તેની ડાન્સિંગ મૂવ્સથી હંગામો મચાવનાર સપના ચૌધરી સાથે સ્પર્ધા કરવા માટે બહાર આવી છે. હા, શ્રેયા ચૌધરી પણ સપના ચૌધરીની જેમ ડાન્સ કરતી જોવા મળી છે. આ એપિસોડમાં, તેનો એક વીડિયો વાયરલ થઈ રહ્યો છે, જેમાં તે હર્યાણવી ગીત ‘પ્રતીક્ષા’ પર હીટ લઈ રહી છે, જે તેના પ્રશંસકોને નુકસાન પહોંચાડી રહી છે. આટલું જ નહીં શ્રેયા ચૌધરીની મૂવિંગ સ્ટાઇલ પણ અદભૂત છે.

શ્રેયા ચૌધરીએ વેઇટ સોંગ પર ડાન્સ કર્યો

હરિયાણવી નૃત્યાંગના શ્રેયા ચૌધરીએ પ્રતિક ગીત પર બેંગ ડાન્સ રજૂ કર્યો. તમે આ વિડિઓમાં તેમનો આ નૃત્ય જોઈ શકો છો. તમને જણાવી દઈએ કે આ વીડિયોમાં તેણે એક કરતા વધારે ડાન્સ મૂક્યા છે, જેના કારણે તેના ચાહકો ખૂબ ખુશ થયા હતા. જોકે, આ પહેલીવાર નથી જ્યારે તેનો કોઈ વીડિયો સોશિયલ મીડિયા પર અગ્નિની જેમ વાયરલ થયો હોય, પરંતુ ભૂતકાળમાં તેના ડાન્સિંગ વીડિયો સોશિયલ મીડિયા પર વાયરલ થયા છે.

ભલે શ્રેયા ચૌધરી હરિયાણવી ગીતો પર કંપતી જોવા મળી હોય, પરંતુ તેણે હજી સુધી સપના ચૌધરીની જેમ લોકપ્રિયતા મેળવી નથી. આવી સ્થિતિમાં જોવા મળશે કે હરિયાણવી ડાન્સર શ્રેયા ચૌધરી પણ ઇન્ડસ્ટ્રીમાં પોતાનું નામ સપના જેવું બનાવવામાં સફળ થાય છે કે નહીં. જો કે, તેમાં કોઈ શંકા નથી કે તે ખૂબ જ સારી રીતે નૃત્ય કરે છે, પરંતુ હજી પણ તેણીએ આગળ જવા માટે ઘણી લાંબી સફર બાકી છે.

સપના ચૌધરીની તુલના

સોશ્યલ મીડિયા વિશે વાત કરવામાં આવે તો શ્રેયા ચૌધરીની ફેન ફોલોઇંગ આજકાલ ખૂબ જ જોરદાર બની ગઈ છે. આવી સ્થિતિમાં જ્યારે તે કોઈ પણ ગીત પર ડાન્સ કરે છે ત્યારે તેનો ડાન્સ વીડિયો સુપરહિટ થઈ જાય છે. તે પછી, ગીત અને તેમના નૃત્યની આપમેળે વિનંતી કરવામાં આવશે. તેની ડાન્સિંગ મૂવ્સ જોઈને તેના ચાહકો તેની સરખામણી સપના ચૌધરી સાથે કરી રહ્યા છે. મહેરબાની કરીને કહો કે ઘણા લોકોએ તેના વીડિયો પર ટિપ્પણી કરી છે કે તમે સપના ચૌધરીની જેમ ડાન્સ કરે છે.

જણાવી દઈએ કે શ્રેયા ચૌધરી પણ સપનાની જેમ સ્ટેજ શો કરતી જોવા મળી રહી છે. અને તેની ડાન્સિંગ મૂવ્સ ડાન્સિંગ ક્વીન સપના ચૌધરી જેવી જ છે. આટલું જ નહીં તેના ચહેરાના હાવભાવ પણ સપના સાથે હરીફાઈ કરતા જોવા મળે છે. આવી સ્થિતિમાં, તે કહેવું ખોટું નહીં લાગે કે તે સપના ચૌધરીને તેના ડાન્સિંગ મૂવ્સ દ્વારા ખરેખર એક પડકાર આપી રહી છે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

27 thoughts on “સપના ચૌધરીને ટક્કર આપી રહી છે હરિયાણાની ડાન્સર શ્રેયા ચૌધરી – આ વિડીયો થઇ રહ્યો છે વાયરલ

 1. I must express appreciation to the writer for bailing me out of this trouble. Just after checking through the internet and meeting basics which are not productive, I assumed my entire life was well over. Being alive devoid of the solutions to the issues you have fixed by means of your entire article content is a critical case, and the kind which may have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t encountered the website. Your primary know-how and kindness in touching a lot of stuff was helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for the skilled and effective guide. I will not hesitate to endorse the website to anyone who will need guidance about this subject.

 2. I am just writing to make you be aware of of the awesome discovery my wife’s child obtained checking your site. She learned too many pieces, with the inclusion of what it is like to have an ideal giving character to let folks with ease thoroughly grasp specific complex matters. You actually exceeded our expected results. I appreciate you for giving the useful, healthy, explanatory not to mention unique tips about that topic to Ethel.

 3. My wife and i were absolutely peaceful when Jordan managed to do his research with the precious recommendations he acquired through your web page. It is now and again perplexing to just find yourself giving out ideas some people might have been selling. And now we fully grasp we have you to appreciate for this. Most of the illustrations you made, the simple site menu, the friendships you make it easier to create – it’s many awesome, and it’s leading our son in addition to our family do think that idea is brilliant, and that’s really important. Thanks for the whole thing!

 4. I have to get across my admiration for your kind-heartedness giving support to persons who must have assistance with this one question. Your real commitment to getting the message throughout turned out to be quite interesting and has all the time helped girls like me to reach their desired goals. Your interesting useful information means so much to me and especially to my fellow workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 5. I actually wanted to post a message to appreciate you for those great instructions you are placing on this website. My extensive internet investigation has finally been paid with excellent concept to talk about with my pals. I would state that that most of us readers are definitely lucky to be in a useful place with very many lovely individuals with very beneficial tips and hints. I feel rather lucky to have come across the webpage and look forward to tons of more brilliant minutes reading here. Thanks once again for everything.

 6. I and my pals happened to be studying the best guides on your website while instantly developed an awful suspicion I had not expressed respect to the website owner for those secrets. Most of the ladies became for this reason warmed to study all of them and have now definitely been having fun with them. Thank you for turning out to be quite considerate and for settling on varieties of tremendous resources millions of individuals are really wanting to learn about. My sincere apologies for not saying thanks to sooner.

 7. My wife and i were absolutely joyous when Edward could deal with his preliminary research by way of the precious recommendations he acquired out of your web page. It is now and again perplexing to simply continually be making a gift of concepts which usually other people might have been making money from. Therefore we do understand we have got the blog owner to give thanks to for that. Those explanations you made, the easy web site menu, the friendships you make it easier to promote – it’s got mostly extraordinary, and it’s letting our son and our family reason why this subject is fun, and that is exceptionally fundamental. Thank you for everything!

 8. I in addition to my friends have already been taking note of the good helpful tips found on the website and then all of the sudden I had a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those tips. These young men became as a consequence warmed to read through them and have now sincerely been taking pleasure in them. I appreciate you for actually being considerably considerate and then for obtaining variety of exceptional information most people are really desirous to know about. Our own honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 9. I and my guys have been looking at the great procedures located on your web blog and then all of a sudden I got a horrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those strategies. Those people were totally stimulated to learn all of them and now have in actuality been making the most of them. Thanks for actually being really considerate as well as for finding varieties of superb subject matter most people are really desirous to be aware of. Our own honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 10. I in addition to my buddies were looking at the good tips on the website and then all of a sudden I got a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those tips. All of the guys became as a consequence excited to read through them and now have seriously been taking advantage of them. Thank you for turning out to be very kind and also for picking this sort of fabulous subject areas millions of individuals are really wanting to learn about. Our sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 11. I am only writing to make you understand of the cool discovery my friend’s child gained visiting your site. She learned too many pieces, which include what it is like to possess a marvelous giving mindset to let the others easily fully grasp selected hard to do matters. You undoubtedly surpassed my expectations. I appreciate you for presenting those essential, dependable, informative and in addition unique thoughts on your topic to Ethel.

 12. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you grow to be experience, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Massive thumb up for this weblog put up!

 13. I found your weblog website on google and examine just a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to reading extra from you afterward!?

 14. I was very pleased to search out this internet-site.I wished to thanks on your time for this wonderful learn!! I undoubtedly enjoying every little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!