ઓનસ્ક્રીન બહેનનો રોલ કરનાર આ અભિનેત્રીના આંસુ બંધ નથી થઇ રહ્યા – કઠણ દિલે લોકોને આ અપીલ કરી

એમ.એસ. ધોની: ધ અનટોલ્ડ સ્ટોરી ફિલ્મમાં ભૂમિકા સુશાંતના બહેનનાં રોલમોડેલ તરીકે જોવા મળી હતી.

બોલિવૂડ અભિનેતા સુશાંત સિંહ રાજપૂતનાં નિધનને લગભગ એક અઠવાડિયું થયું છે, પરંતુ તેમનું દુઃખ ઓછું થયું નથી. તેના પરિવારના લોકો તેમના પ્રિય પુત્રને ગુમાવવાનું તેમ જ તેની સાથે કામ કરતા કલાકારોના આંસુ ઊભા રહેતા નથી. ફિલ્મ ‘એમએસ ધોની’ માં ધોનીનું પાત્ર ભજવીને સુશાંત અમર થઈ ગયો. આ ફિલ્મે તેની કારકિર્દીને નવી દિશા આપી હતી. આ ફિલ્મમાં ભૂમિકા ચાવલાએ તેની બહેનનો રોલ કર્યો હતો અને તેની અભિનયની પણ પ્રશંસા કરવામાં આવી હતી. હવે ભૂમિકા પણ તેના ઓનસ્ક્રીન ભાઈ સુશાંતના મોતનું દુ: ખ ભૂલી શકતી નથી. સુશાંતને યાદ કરીને તેમણે એક ભાવનાત્મક પોસ્ટ લખી છે, જેમાં દરેકની આંખો ભરાઈ ગઈ છે.

ભૂમિકા એ સુશાંતને યાદ કર્યો

ભૂમિકાએ તેની તસવીર સુશાંત સાથે શેર કરી અને લખ્યું- પ્રિય સુશાંત… તમે જ્યાં પણ ભગવાનના હાથમાં છો. તમે એક અઠવાડિયાથી વધુ સમયથી ચાલ્યા ગયા છો અને જેના કારણે તમારે આ દુનિયા છોડવી પડી હતી, આ રહસ્ય પણ તમારી સાથે ચાલ્યું ગયું હતું. તમારા હૃદય અને મગજમાં દફનાવવામાં આવેલું રહસ્ય. તમારા  જવાથી જેમણે ફરક પડ્યો છે તેમના માટે, હું કહેવા માંગુ છું કે તેઓ આ કામોમાં તેમનો સમય વિતાવે છે – તમારી સંભાળ રાખો અને તમારી નજીકના લોકોની સંભાળ રાખો.

 

View this post on Instagram

 

Dear Sushant – wherever you are – you are in the hands of God …. it’s Been a week since you have gone … What took you away —- THE SECRET HAS GONE WITH YOU — buried deep in your heart and mind …. I wish to tell all the people who are affected by this to pray and devote your time to things like —-Taking care of yourself , of the people around you … There are speculations of why it happened …. THERE IS MUD SLINGING – there is wrath – there is —“ who is to be blamed “ —— there is “ industry did it “ —- “ relationship did this” … so on and so forth …. Dear PEOPLE RESPECT A SOUL GONE … PRAY AND LOOK AHEAD ….. SPEND THAt TIME In caring for each other / CARING FOR THE NEEDS OF kids who need education : teach them in which ever way you can / PRAY for yourselves and others around you / EXERCISE —- stay positive … LETS NOT BLAMe PEOPLE —— LETS RESPECT Each other … LET THE industry find a solution within itself and not do public discussions on public domains —- Prayers for him

A post shared by Bhumika Chawla (@bhumika_chawla_t) on

આગળ, ભૂમિકાએ આ કેમ લખ્યું તે અંગે અનેક અટકળો થઈ રહી છે. કાદવ છલકાઇ રહ્યો છે એવું કહેવામાં આવી રહ્યું છે કે આ માટે કોઈ જવાબદાર છે… ઉદ્યોગે આ કર્યું છે… .આ સંબંધો અને બીજા ઘણું કારણે થયું છે. લોકોને અપીલ છે કે જે ચાલ્યું છે તેના આત્માનો આદર કરો. પ્રાર્થના કરો અને આગળ વિચારો આવા સમયમાં એકબીજાની સંભાળ રાખો. જે બાળકોને શિક્ષણની જરૂર છે તેની સંભાળ લો.

ભૂમિકા સુશાંતની ઓનસ્ક્રીન બહેન બની હતી

ભૂમિકાએ આગળ લખ્યું – બાળકોને જે શીખવો તે શીખવો. તમારા માટે અને તમારા નજીકના લોકો માટે પણ પ્રાર્થના કરો. વ્યાયામ કરો .. હકારાત્મક. કોઈને દોષ ન આપો. દરેકનો આદર કરો ઉદ્યોગને આ સમસ્યાને જાતે જ હલ કરવા દો અને લોકોને ખોટી વાતું કરવાની તક આપશો નહીં. ફક્ત તે માટે પ્રાર્થના કરો.

નોંધપાત્ર વાત એ છે કે સુશાંત સિંહના મૃત્યુ બાદથી બોલિવૂડમાં ભત્રીજાવાદનો મુદ્દો ઘણો વધી ગયો છે. ઘણા લોકો ખુલ્લેઆમ બહાર આવ્યા છે અને તેઓ કહે છે કે સુશાંત પરિવારવાદનો ભોગ બન્યો હતો અને ઘણા પ્રોજેક્ટ તેના હાથમાંથી ખેચી લેવામાં આવ્યા હતા. તે જ સમયે સુશાંતને કોઈ ગોડફાધર નહોતો, તેથી તેને છાવણીની જૂથવાદનો ભોગ બનવું પડ્યું. આ બધા કિસ્સાઓને કારણે સુશાંતસિંહે આત્મહત્યા કરી હતી.

ભત્રીજાવાદનો મુદ્દો ફરીથી ઉભો થયો

જો કે, આ કિસ્સામાં, બોલીવુડ બે ભાગમાં વહેંચાયેલું લાગે છે. સ્ટાર કિડ્સ અને મોટા સ્ટાર્સે તેમના ઇન્સ્ટાગ્રામ પર ટિપ્પણી કરી છે, જ્યારે કેટલાકએ ટ્વિટરને અલવિદા આપી છે. તે જ સમયે, ચાહકોએ સ્ટાર કિડ્સ ફિલ્મ્સનો બહિષ્કાર કરવાનો નિર્ણય લીધો છે. સુશાંતના મૃત્યુ પછી લોકો હવે ફિલ્મ અને ટીવી ઉદ્યોગમાં પરિવર્તનની જરૂરિયાત અનુભવી રહ્યા છે. મહેરબાની કરીને કહો કે સુશાંત સિંહ રાજપૂતનાં મોત સંદર્ભે મુંબઇ પોલીસ તપાસમાં લાગી છે. આ કિસ્સામાં, અત્યાર સુધીમાં 15 લોકોના નિવેદનો નોંધવામાં આવ્યા છે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

122 thoughts on “ઓનસ્ક્રીન બહેનનો રોલ કરનાર આ અભિનેત્રીના આંસુ બંધ નથી થઇ રહ્યા – કઠણ દિલે લોકોને આ અપીલ કરી

 1. I am usually to blogging and i really admire your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for new information.

 2. I wish to express some appreciation to this writer just for bailing me out of this type of instance. After looking through the the web and obtaining techniques which were not powerful, I believed my entire life was over. Being alive devoid of the answers to the difficulties you’ve solved by means of your posting is a critical case, and ones which could have adversely affected my entire career if I had not noticed your web blog. Your primary skills and kindness in touching a lot of things was valuable. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I am able to at this point relish my future. Thank you very much for your specialized and effective guide. I will not think twice to refer your blog to anyone who should have guidelines on this problem.

 3. I must get across my affection for your generosity giving support to persons who should have guidance on this study. Your personal commitment to getting the message all around appeared to be extraordinarily insightful and has all the time allowed individuals like me to attain their pursuits. Your important report entails much a person like me and a whole lot more to my office workers. Thanks a lot; from all of us.

 4. I have to show my appreciation to this writer for bailing me out of this type of challenge. Right after checking throughout the the net and finding views which were not productive, I figured my entire life was over. Living without the presence of approaches to the problems you have fixed through your main review is a crucial case, as well as the kind which could have in a wrong way affected my career if I had not come across your website. Your personal skills and kindness in touching a lot of things was very useful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks very much for your high quality and effective help. I won’t be reluctant to propose your web page to anybody who should have direction about this topic.

 5. This design is steller! You most certainoy know how to keep a rewader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what youu had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!
  homepage

 6. I just wanted to write a small remark to express gratitude to you for some of the nice guides you are posting here. My rather long internet lookup has now been rewarded with good knowledge to share with my colleagues. I ‘d repeat that many of us website visitors actually are very much lucky to be in a wonderful place with so many lovely professionals with helpful suggestions. I feel quite grateful to have encountered the web site and look forward to so many more exciting times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 7. Thank you for your whole efforts on this blog. My niece takes pleasure in managing research and it’s really simple to grasp why. My spouse and i hear all concerning the compelling medium you present reliable thoughts through this blog and therefore cause participation from visitors on that situation while my simple princess is really starting to learn a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re the one conducting a terrific job.

 8. Thank you for every one of your effort on this web site. My daughter delights in going through research and it’s obvious why. Most of us learn all of the powerful form you convey both useful and interesting techniques on this web blog and as well improve participation from some other people about this concern plus my girl is in fact studying a lot. Enjoy the rest of the new year. You’re the one performing a glorious job.

 9. I precisely had to say thanks yet again. I’m not certain the things that I might have carried out without these concepts shown by you over such topic. It had been a real terrifying problem in my circumstances, nevertheless looking at this expert form you processed the issue made me to weep over contentment. I’m just happy for the information and believe you are aware of an amazing job you happen to be putting in training other individuals all through your webblog. Probably you haven’t come across any of us.

 10. I am also commenting to make you be aware of of the perfect discovery my friend’s princess gained viewing your site. She came to find several pieces, including what it is like to possess a great helping mood to let other individuals smoothly know just exactly several extremely tough matters. You actually exceeded people’s expected results. Thank you for rendering such necessary, dependable, informative and in addition cool guidance on the topic to Gloria.

 11. I enjoy you because of your whole efforts on this site. My daughter takes pleasure in doing internet research and it’s easy to see why. We all hear all about the powerful tactic you present important guides on your website and as well foster contribution from website visitors on this area of interest then our own daughter is without question learning a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You’re carrying out a superb job.

 12. I have to convey my respect for your kind-heartedness supporting those people that have the need for assistance with this particular subject matter. Your real commitment to passing the message all-around appeared to be especially beneficial and has continually encouraged many people much like me to realize their objectives. Your warm and helpful advice entails a lot to me and somewhat more to my peers. Thank you; from all of us.

 13. I needed to compose you this little bit of observation just to thank you very much again with the nice guidelines you’ve shared on this site. It is wonderfully open-handed of you giving freely just what many individuals would’ve offered for an e book to make some money for themselves, mostly since you could have done it in the event you decided. The principles likewise worked as a great way to be aware that other people have the identical interest really like my very own to find out significantly more on the subject of this issue. I’m certain there are several more fun sessions in the future for people who find out your website.

 14. I’m typically to running a blog and i really recognize your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for brand spanking new information.

 15. I used to be more than happy to find this web-site.I wished to thanks on your time for this glorious read!! I definitely enjoying every little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 16. After going over a number of the blog posts on your site, I truly like your technique of
  writing a blog. I bookmarked it to my bookmark
  webpage list and will be checking back soon. Please visit
  my web site as well and let me know how you feel.

 17. My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely what I’m looking for.

  Does one offer guest writers to write content for you personally?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write about here.
  Again, awesome web site!

 18. Hi there! I could have sworn I’ve been to this
  web site before but after going through a few of the articles I realized it’s
  new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 19. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I truly enjoy reading through your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thanks a lot!

 20. Can I just say what a reduction to search out somebody who truly knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know tips on how to convey a difficulty to gentle and make it important. Extra folks have to learn this and understand this aspect of the story. I cant believe youre no more popular because you undoubtedly have the gift.

 21. Your style is very unique in comparison to other folks I have
  read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the
  opportunity, Guess I will just book mark this
  page.

 22. Heya! I know this is sort of off-topic but I
  needed to ask. Does operating a well-established website like yours
  take a lot of work? I’m completely new to operating a blog
  but I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share
  my experience and feelings online. Please let
  me know if you have any kind of recommendations or
  tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 23. Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the great work!

 24. Spot on with this write-up, I really think this amazing site needs
  far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

 25. Hello! I understand this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does operating a well-established website like yours take a
  large amount of work? I am brand new to writing a blog
  but I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I can share my own experience and
  views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 26. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do with a
  few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great
  blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 27. Thanks for finally writing about > ઓનસ્ક્રીન બહેનનો રોલ કરનાર આ અભિનેત્રીના આંસુ બંધ નથી થઇ રહ્યા – કઠણ
  દિલે લોકોને આ અપીલ કરી
  – ભેળપુરી < Liked it!

 28. You have made some decent points there. I checked on the
  internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 29. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 30. Thank you, I have just been looking for information about this subject
  for a while and yours is the greatest I’ve came upon so far.
  But, what about the bottom line? Are you
  positive about the supply?

 31. I’ll immediately grasp your rss feed as I can not
  to find your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please let me know in order that I could subscribe.
  Thanks.

 32. Hello i am kavin, its my first time to commenting
  anyplace, when i read this paragraph i thought i could also
  make comment due to this good piece of writing.

 33. I’m not sure where you are getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my
  mission.

 34. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in truth bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you turn into expertise, would you thoughts updating your blog with extra details? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this blog publish!

 35. It’s actually a nice and helpful piece of information. I am happy that you just shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 36. Your style is very unique in comparison to other
  people I have read stuff from. I appreciate you for posting
  when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this web site.

 37. My husband and i felt absolutely joyous that Ervin managed to
  carry out his inquiry because of the precious recommendations he gained
  through your weblog. It’s not at all simplistic to just find yourself giving for free secrets and techniques which usually some other people could have been making money from.
  Therefore we fully understand we need the website owner to thank for
  this. The type of explanations you made, the simple website navigation, the relationships you can make it possible to foster – it’s got mostly unbelievable, and it is
  facilitating our son in addition to the family know that this subject is enjoyable, and that’s very fundamental.

  Thanks for the whole thing! http://www.gvomail.com/redir.php?msg=a1bd7ceb3c44bef6c5249df2e382be54&k=a756067e79171aede411a9e7b15382b5463576e6246fec8d271283f9fba43f21&url=http://earthjp.net/youtube/

 38. Nice weblog here! Also your web site quite a bit up fast!
  What host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink in your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 39. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over
  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 40. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 41. Wonderful article! That is the type of information that are
  supposed to be shared across the net. Shame on Google for no longer positioning this put
  up higher! Come on over and consult with my site .
  Thank you =)

 42. An interesting discussion is worth comment. I think that it is best to write extra on this matter, it might not be a taboo topic but typically individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 43. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 44. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Reading this info So i’m happy to show that I’ve a very good uncanny feeling I found out just what
  I needed. I so much for sure will make sure to do not fail to remember this site and provides it a look regularly.

 45. It’s in fact very difficult in this full of activity life to listen news on Television, so I only use world wide web for
  that purpose, and obtain the hottest information.

 46. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 47. Admiring the time and energy you put into your site and detailed
  information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 48. magnificent submit, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector
  don’t realize this. You should proceed your writing.
  I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 49. A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no
  doubt that that you need to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject
  but usually folks don’t talk about such subjects. To the next!
  Many thanks!!

 50. There are actually a number of particulars like that to take into consideration. That could be a great level to deliver up. I offer the ideas above as general inspiration however clearly there are questions like the one you carry up the place an important factor will be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged round issues like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys feel the impact of only a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 51. Howdy! I understand this is kind of off-topic but
  I had to ask. Does building a well-established website
  such as yours require a large amount of work? I am brand new to operating a blog but
  I do write in my journal everyday. I’d like to start
  a blog so I can easily share my experience and views online.

  Please let me know if you have any ideas or tips for
  brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 52. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very
  much appreciated.

 53. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this site, as
  I experienced to reload the site a lot of times previous to
  I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could
  damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again soon.

 54. After looking over a few of the blog posts on your
  web page, I really like your technique of writing a blog.

  I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website as well and let me know how you feel.

 55. Hi there, I discovered your website by way of Google at the
  same time as looking for a similar subject, your site got here up, it
  seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was alert to your blog thru Google, and located
  that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Lots of folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 56. Hi there, I discovered your web site via Google while looking for a similar subject, your site came up, it
  appears to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply become aware of your blog thru Google,
  and located that it’s really informative.
  I am going to be careful for brussels. I’ll
  be grateful should you proceed this in future. Lots of people
  will likely be benefited from your writing. Cheers!

 57. Hi there, I discovered your site via Google at the same
  time as looking for a related topic, your site came up, it seems to be good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply become aware of your weblog via Google, and located that it is truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate should
  you continue this in future. A lot of other folks shall be benefited from
  your writing. Cheers!

 58. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!