સંજય ગાંધીએ જયારે સરજાહેર માં ઇન્દિરાને ૬ તમાચા ઝીંકી દીધેલા – આ કારણથી માં-દીકરા વચ્ચે દરાર સર્જાયેલી

23 જૂન 1980 ના રોજ સવારે વિમાન દુર્ઘટનામાં બે લોકોનું મોત નીપજ્યું હતું, જેમાંથી એક સફદરજંગ ફ્લાઇંગ ક્લબના મુખ્ય પ્રશિક્ષક સુભાષ સક્સેના હતા, જ્યારે બીજો તત્કાલીન વડા પ્રધાનનો પ્રિય પુત્ર સંજય ગાંધી હતો. હા, સંજય ગાંધી નવા ચૂંટાયેલા સાંસદ હતા અને ત્રણ મહિનાના બાળકના પિતા હતા. આ સમાચારે ભારત સહિત આખી દુનિયાને આંચકો આપ્યો હતો, ત્યારબાદ ભારતીય રાજકારણમાં ખળભળાટ મચી ગયો હતો.

જ્યારે ઇન્દિરા ગાંધી દેશના વડા પ્રધાન હતા ત્યારે સંજય સાથેના તેમના સંબંધો માટે કહેવામાં આવ્યું હતું, પરંતુ એક દિવસ એવો આવ્યો જ્યારે આ સંબંધ પર સવાલો ઉભા થયા. હા, અમેરિકાના વરિષ્ઠ પત્રકાર લૂઇસ એમ. સિમ્મસએ દાવો કર્યો હતો કે સંજય ગાંધીએ એક ડિનર પાર્ટીમાં તેની માતા અને તત્કાલીન વડા પ્રધાન ઇન્દિરા ગાંધીને એક પછી એક થપ્પડ માર્યા હતા, જેનાથી માતા-પુત્રના સંબંધ પર સવાલ ઉભા થયા હતા. હતા. આ ઘટના પછી, ઇન્દિરા ગાંધી સંપૂર્ણ રીતે તૂટી ગઈ હતી, ત્યારબાદ તે દિવસોમાં ગાંધી પરિવારમાં હંગામો થયો હતો.

ઇન્દિરા પોતાનો વારસો સંજય ગાંધીને સોંપવા માંગતી હતી

ઇતિહાસનાં પૃષ્ઠોને ધ્યાનમાં લો, પછી એક સમય એવો હતો જ્યારે ઈન્દિરા ગાંધી તેમના જીવન સંતાન ગાંધી પર વિતાવતા. એવું માનવામાં આવે છે કે તે સમયે ઇન્દિરા ગાંધીના દરેક નિર્ણયમાં સંજય ગાંધીએ મહત્વની ભૂમિકા નિભાવી હતી. એવો દાવો કરવામાં આવ્યો હતો કે ઈન્દિરા ગાંધી ફક્ત સંજય ગાંધીને પોતાનો રાજકીય વારસો આપવા માગે છે, પરંતુ તે પછી બંને વચ્ચે અણબનાવ શરૂ થયો અને વાર્તા એક થપ્પડથી સમાપ્ત થઈ. એવું કહેવામાં આવે છે કે ઇમરજન્સી અંગે બંને વચ્ચે વિવાદ થયો હતો, જેના કારણે આ બધું બન્યું હતું.

સિમ્મસે પોતાના અહેવાલમાં દાવો કર્યો હતો કે કટોકટી પહેલા સંજય ગાંધી અને ઈન્દિરા ગાંધી વચ્ચે અણબનાવ શરૂ થયો હતો. મામલો એટલો વધી ગયો હતો કે તેણે જાહેરમાં તેની માતા ઈંદિરા ગાંધીને થપ્પડ મારી હતી. એટલું જ નહીં, તેમણે એવો દાવો પણ કર્યો હતો કે તેણે ઈન્દિરા ગાંધીને 6 થપ્પડ માર્યા હતા. જોકે, તેણે તેની પાછળનો સ્ત્રોત જાહેર કર્યો નથી. સમજાવો કે તે સમયે સિમ્મસ દિલ્હીમાં રિપોર્ટ કરતો હતો.

ઇમરજન્સી દરમિયાન સિમ્મસને દેશની બહાર મોકલવામાં આવ્યો હતો

એક મુલાકાતમાં તેમણે કહ્યું હતું કે ઇમરજન્સી પહેલા તેમને યુ.એસ. જવા માટે કહેવામાં આવ્યું હતું, ત્યારબાદ તેમને તાત્કાલિક વિમાનથી રવાના કરવામાં આવ્યા હતા. જો કે, તેમણે કહ્યું કે કટોકટી પૂરી થયા પછી હું ઈન્દિરા ગાંધી સાથે મળી, જેમાં રાજીવ ગાંધી પણ શામેલ છે. તો કેટલાક પત્રકારે કહ્યું કે તે જ પત્રકાર છે જેમણે થપ્પડ સ્ટોરી લખી હતી. રાજીવ ગાંધીએ આ જોઈને હસતા હસતા કહ્યું. તમને જણાવી દઈએ કે, સિમ્પન્સમાં ઇંદિરા ગાંધીને સ્લેપ કેસ વિશે કંઈ પૂછવાની હિંમત નહોતી.

ઇન્દિરા ગાંધીની નાની પુત્રવધૂ અને ભાજપના વર્તમાન સાંસદ મેનકા ગાંધીએ એક ઇન્ટરવ્યૂમાં ખુલાસો કર્યો હતો કે તત્કાલીન વડા પ્રધાન ઇન્દિરા ગાંધી પરિવારના ફક્ત બે જ લોકો પર વિશ્વાસ રાખે છે, જેમાંથી એક સંજય ગાંધી અને બીજા સોનિયા ગાંધી હતા. તેમણે એવો દાવો પણ કર્યો હતો કે જ્યારે પણ ડિનર ટેબલ પર રાજનીતિની ચર્ચા કરવામાં આવે છે ત્યારે રાજીવ ગાંધીને વિદાય લેવાનું કહેવામાં આવ્યું હતું. મતલબ કે ઇન્દિરા ગાંધી તેમના નાના પુત્રને વધુ જવાબદાર માનતા હતા.

ઈંદિરા અને સંજયનો સંબંધ ખૂબ જ ખાસ હતો

એવું કહેવામાં આવે છે કે ઇન્દિરા ગાંધીએ રાજીવ કરતા સંજય પર વધુ વિશ્વાસ કર્યો હતો અને તેમની વારસો તેમની પાસે સોંપવા માંગતી હતી, પરંતુ સમય જતાં બંનેનો સંબંધ તૂટી ગયો અને ત્યારબાદ તેણીએ માતાને આપ્યા ત્યારે આ સંબંધની વાસ્તવિકતા સામે આવી નારા લગાવ્યા હતા. જો કે, આ બધામાં મોટો સત્ય એ છે કે તે સંજય ગાંધી પાસેથી તમામ પ્રકારની સલાહ લેતી હતી. એવું કહેવામાં આવે છે કે સંજયની મૃત્યુ પછી રાજીવ તેમનું સ્થાન લેવા માટે તૈયાર ન હતા, પરંતુ સંજોગોને ધ્યાનમાં રાખીને તેમણે રાજગાદી લેવાનું નક્કી કર્યું.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

104 thoughts on “સંજય ગાંધીએ જયારે સરજાહેર માં ઇન્દિરાને ૬ તમાચા ઝીંકી દીધેલા – આ કારણથી માં-દીકરા વચ્ચે દરાર સર્જાયેલી

 1. There are some attention-grabbing closing dates on this article however I don抰 know if I see all of them middle to heart. There’s some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as properly

 2. A lot of thanks for your entire efforts on this site. My mother loves setting aside time for investigation and it’s really obvious why. A number of us know all of the dynamic means you create vital solutions by means of this blog and even invigorate participation from others on the situation then our own simple princess is actually becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re performing a really great job.

 3. I am only commenting to let you be aware of what a superb encounter our child experienced reading your web page. She realized many details, which include what it is like to possess an amazing giving mindset to make most people clearly master selected very confusing subject areas. You truly exceeded people’s expected results. Many thanks for giving those productive, dependable, edifying not to mention unique tips on that topic to Gloria.

 4. Thanks a lot for giving everyone an extremely remarkable possiblity to read critical reviews from this blog. It is usually so enjoyable and as well , jam-packed with a good time for me personally and my office friends to search your website at minimum three times every week to study the fresh issues you have got. And definitely, I am just usually fulfilled with all the attractive ideas you serve. Some 3 ideas on this page are indeed the most effective I have had.

 5. I want to show my appreciation to the writer just for rescuing me from this type of incident. As a result of browsing throughout the world wide web and finding methods that were not powerful, I figured my life was gone. Being alive without the presence of approaches to the problems you’ve sorted out by way of your main blog post is a serious case, and the ones that could have negatively damaged my entire career if I had not encountered your site. That natural talent and kindness in touching a lot of things was very useful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I can at this time look forward to my future. Thanks very much for your reliable and amazing help. I will not hesitate to endorse your web sites to anyone who ought to have guidance on this problem.

 6. My spouse and i felt contented Ervin managed to conclude his research through the entire ideas he grabbed through your blog. It’s not at all simplistic to simply always be giving for free tips and tricks that many others may have been making money from. And we all discover we need you to be grateful to because of that. All the illustrations you have made, the easy website menu, the relationships your site assist to create – it’s everything powerful, and it’s letting our son and us recognize that that issue is thrilling, and that is tremendously pressing. Many thanks for all!

 7. I would like to express my appreciation to the writer just for rescuing me from this particular crisis. Because of checking throughout the online world and seeing thoughts which were not helpful, I assumed my life was over. Living without the presence of answers to the problems you have resolved all through your short article is a crucial case, and those which may have adversely affected my career if I hadn’t come across your blog. That competence and kindness in touching almost everything was tremendous. I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks very much for the high quality and effective guide. I will not think twice to propose the website to anybody who requires counselling about this situation.

 8. I precisely needed to appreciate you once again. I do not know the things I would have done without the type of tricks provided by you on such subject. It had been a very daunting situation in my circumstances, however , noticing the very expert manner you managed that made me to weep with contentment. Now i’m thankful for the advice and even expect you recognize what a great job you were undertaking educating the mediocre ones thru your web site. Most likely you haven’t got to know all of us.

 9. My spouse and i got so ecstatic that Edward managed to finish off his reports because of the precious recommendations he made in your blog. It’s not at all simplistic just to choose to be giving freely guides people may have been trying to sell. And we realize we need the writer to give thanks to because of that. The type of explanations you have made, the simple web site menu, the friendships you help engender – it is many fabulous, and it is helping our son in addition to the family imagine that this article is awesome, and that is very serious. Thank you for all the pieces!

 10. I am just commenting to make you be aware of of the impressive encounter my friend’s girl had viewing the blog. She discovered plenty of details, which included what it’s like to possess a very effective teaching spirit to have many people completely know precisely specified specialized subject matter. You really exceeded readers’ desires. Thank you for imparting those informative, dependable, edifying as well as fun thoughts on this topic to Ethel.

 11. I抦 impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me tell you, you could have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled across this in my seek for one thing relating to this.

 12. I was very pleased to find this site. I want to
  to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every
  little bit of it and I have you bookmarked to check
  out new things on your website.

 13. I am curious to find out what blog system you are using?
  I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I’d
  like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 14. I discovered your weblog web site on google and examine just a few of your early posts. Proceed to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to studying extra from you in a while!?

 15. Greetings I am so thrilled I found your blog,
  I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a
  all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 16. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Many thanks

 17. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.

  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 18. I blog quite often and I seriously thank
  you for your content. This great article has truly peaked my interest.
  I’m going to book mark your site and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 19. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 20. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he in reality purchased me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you grow to be expertise, would you mind updating your blog with extra details? It’s extremely helpful for me. Large thumb up for this blog put up!

 21. whoah this blog is fantastic i love reading your posts.

  Keep up the good work! You understand, a lot of persons are searching around for this
  info, you could aid them greatly.

 22. When someone writes an article he/she keeps the thought of
  a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this article is amazing.
  Thanks!

 23. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do
  you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 24. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
  to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope
  you write again very soon!

 25. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure
  whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You’re wonderful! Thanks!

 26. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…

  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great
  blog!

 27. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how can i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a applicable deal. I were tiny bit
  familiar of this your broadcast provided bright clear concept

 28. Right here is the perfect webpage for anybody who really wants to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I
  really would want to…HaHa). You definitely put a new
  spin on a subject which has been discussed for many years.

  Great stuff, just great!

 29. Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do
  you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 30. Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through
  many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased
  I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 31. After examine a number of of the weblog posts on your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will probably be checking back soon. Pls take a look at my web site as effectively and let me know what you think.

 32. Fantastic goods from you, man. I have take into account your stuff prior to and you are just
  extremely wonderful. I really like what you have obtained here, certainly like what you’re saying
  and the way in which you say it. You make it
  enjoyable and you continue to take care of to keep it
  sensible. I cant wait to learn much more from you. This is really
  a terrific web site.

 33. Thanks for finally writing about > સંજય ગાંધીએ જયારે સરજાહેર માં ઇન્દિરાને
  ૬ તમાચા ઝીંકી દીધેલા – આ કારણથી માં-દીકરા વચ્ચે દરાર સર્જાયેલી
  – ભેળપુરી < Loved it!

 34. I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 35. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet
  effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.

  I must say you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads
  very fast for me on Firefox. Exceptional Blog!

 36. I am really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A handful of my blog visitors have complained about my website not working correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix
  this problem?

 37. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise some technical issues using
  this site, as I experienced to reload the web site many times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering
  if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could damage
  your high quality score if ads and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out
  for a lot more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again very soon.

 38. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you can take away me from that service? Thanks!

 39. hello there and thank you for your information – I have definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as
  I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to
  load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?

  Not that I am complaining, but sluggish loading instances
  times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and
  marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your
  respective exciting content. Make sure you update this again very
  soon.

 40. Appreciating the commitment you put into your site and detailed
  information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your
  site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 41. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting
  fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be great if you could point me in the direction of
  a good platform.

 42. Good day I am so glad I found your blog, I really found you by error, while
  I was searching on Google for something else, Anyways I am here
  now and would just like to say thank you for a incredible
  post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 43. Nice post. I be taught something more difficult on completely different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content material from different writers and follow a little bit one thing from their store. I抎 desire to make use of some with the content on my blog whether you don抰 mind. Natually I抣l give you a link in your web blog. Thanks for sharing.

 44. I was curious if you ever thought of changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having
  one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 45. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from
  right here. I did however expertise some technical issues using
  this web site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score
  if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to
  my e-mail and could look out for much more of your respective
  intriguing content. Ensure that you update this again very soon.

 46. Hi there! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward
  this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!