ચીનનો કચ્ચરઘાણ કાઢવા ભારતે ખડ્ક્યુ શક્તિશાળી ‘ભીષ્મ’ ટેંક – ખાસિયત વાંચવા જેવી છે

ભારત અને ચીન વચ્ચે સરહદ વિવાદ ઓછો થવાને બદલે વધી રહ્યો છે. બંને દેશો સરહદો પર પોતાની સેના વધારવામાં રોકાયેલા છે. સૈનિકો ઉપરાંત સરહદ પર બંને દેશોમાંથી હથિયારો પણ એકત્રિત કરવામાં આવી રહ્યા છે. ભારતમાંથી સરહદ પાર ઘણા હથિયાર વહન કરવામાં આવ્યા છે અને તાજેતરમાં ભારતે તેની સૌથી શક્તિશાળી ટી -90 ટાંકી લદાખ સુધી પણ પહોંચાડી છે.

આ ટાંકી ભીષ્મ તરીકે પણ ઓળખાય છે. તે એક વિશાળ ટાંકી છે અને લડાખની સરહદ સુધી પહોંચવા માટે વિમાનનો ઉપયોગ કરવામાં આવ્યો છે. ભારતે સરહદ પર તૈનાત ભીષ્મ ટાંકી સાથે ચીનને મોટો સંદેશ આપ્યો છે.

વિશ્વની સૌથી શક્તિશાળી ટાંકી માનવામાં આવે છે

ભીષ્મની ગણતરી વિશ્વના સૌથી શક્તિશાળી ટાંકીમાં થાય છે અને તેને એકદમ પરફેક્ટ ટાંકીનો દરજ્જો આપવામાં આવ્યો છે. આ ટાંકીની વિશેષતા વિશે વાત કરતાં, તેઓ નીચે મુજબ છે-

 • આ ટાંકી એક મિનિટમાં આઠ શેલ ચલાવી શકે છે.
 • આ ટાંકી એટલી શક્તિશાળી છે કે તે જૈવિક અને રાસાયણિક શસ્ત્રોનો સરળતાથી ઉપયોગ કરી શકે છે.
 • આ ટાંકીમાં લગાવેલ આર્મર્ડ પ્રોટેક્શન મિસાઇલ હુમલો અટકાવવાની શક્તિ ધરાવે છે.
 • આ ટાંકી દિવસ અને રાત લડી શકે છે.
 • ભીષ્મ ટાંકી 6 કિ.મી.ના અંતરે મિસાઇલ લોન્ચ કરી શકે છે.
 • આ ટાંકી 72 કિલોમીટરની ઝડપે દોડી શકે છે.
 • આ ટાંકીનું એન્જિન 1000 હોર્સપાવરનું છે. જે અન્ય ટાંકીઓ કરતા ઘણી વધારે છે.
 • ભીષ્મના વજન વિશે વાત કરવામાં આવે તો તે વિશ્વની સૌથી હળવી ટાંકીમાં ગણાય છે અને તેનું વજન ફક્ત 48 ટન છે.

ટાંકી 18 હજાર ફૂટની ઊચાઇએ પણ દોડી શકે છે

આ ટાંકી 18 હજાર ફૂટની ઊચાઇએ પણ ચલાવી શકાય છે. ખરેખર, છેલ્લા કેટલાક વર્ષોની કવાયત દરમિયાન ભારતીય સેનાએ 18 હજાર ફૂટની ઊચાઇએ ટાંકીનું સંચાલન કર્યું હતું. જે સફળતાપૂર્વક કરવામાં આવ્યું હતું. તે જ સમયે, આ ટાંકીનો ઉપયોગ લદ્દાખમાં દરિયાઇ સપાટીથી આશરે 12 હજારથી 14 હજાર ફૂટની ઊચાઇએ કરવામાં આવશે.

લડાખમાં ટાંકી અને હથિયારો પહોંચાડવામાં આવી રહ્યા છે

લદાખની સરહદમાં 1962 થી શાંતિ જળવાઈ હતી. પરંતુ ચીની કાર્યવાહી બાદથી અહીં તણાવનું વાતાવરણ જોવા મળી રહ્યું છે. આને કારણે, 1962 પછી આ પહેલીવાર છે જ્યારે લદાખમાં ટેન્કો અને અન્ય ભારે હથિયારો પહોંચાડવામાં આવી રહ્યા છે. આ માલનું વિમાન દ્વારા પરિવહન કરવામાં આવી રહ્યું છે.

હકીકતમાં, યુએસ ગુપ્તચર અહેવાલમાં પણ દાવો કરવામાં આવ્યો છે કે ચીને ગેલ્વાન વેલી નજીક ઘણા બધા શસ્ત્રો એકઠા કર્યા છે અને ચીન પણ અહીં પોતાનું માળખાગત માળખું બનાવી રહ્યું છે. આવી સ્થિતિમાં ભારત પાછળ રહેવા માંગતું નથી અને સરહદ પર હથિયારો અને ટેન્કોને એકત્રીત કરવામાં વ્યસ્ત છે.

લશ્કરી સૂત્રોના જણાવ્યા અનુસાર, એરફોર્સના સી -17 ગ્લોબ માસ્ટર અને રશિયન નિર્મિત આઈએલ–76 જહાજો લેહ સહિતના ચંડીગ., શ્રીનગરના વિવિધ ભાગોમાંથી ભારે હથિયારો, ટાંકી, હવા વિરોધી ક્રાફ્ટ બંદૂકો અને સૈનિકોની વિશેષ ટુકડી લઇ રહ્યા છે. આ સિવાય હાલમાં લડાખમાં સૈન્યની ત્રણ કમાન્ડ રેજિમેન્ટ છે. સશસ્ત્ર રેજિમેન્ટની ટુકડી પહેલેથી જ ત્યાં હતી.

નોંધપાત્ર વાત એ છે કે લદાખની ગાલવાન ખીણમાં 15 જૂને ભારત અને ચીનના સૈનિકો વચ્ચે ભીષણ અથડામણ થઈ હતી. જેમાં ભારતીય સેનાના 20 જવાનો શહીદ થયા હતા. આ હિંસક અથડામણ બાદથી સરહદ પર તણાવ વધ્યો છે અને બંને દેશોએ તેમની સરહદ પર સૈનિકોની સંખ્યામાં વધારો કર્યો છે. આ સાથે જ શસ્ત્રો પણ એકઠા થવા લાગ્યા છે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

26 thoughts on “ચીનનો કચ્ચરઘાણ કાઢવા ભારતે ખડ્ક્યુ શક્તિશાળી ‘ભીષ્મ’ ટેંક – ખાસિયત વાંચવા જેવી છે

 1. Thanks so much for providing individuals with remarkably memorable possiblity to read from this site. It is often very enjoyable and as well , full of a good time for me personally and my office peers to search your web site at a minimum thrice per week to study the new tips you have got. And lastly, I am just usually astounded with all the brilliant guidelines you give. Some 2 ideas in this article are rather the finest I’ve had.

 2. I actually wanted to compose a brief word to thank you for all the pleasant ways you are sharing at this site. My time consuming internet lookup has finally been honored with really good details to share with my close friends. I would state that that many of us website visitors are undoubtedly endowed to live in a decent network with very many special professionals with interesting guidelines. I feel rather lucky to have seen your web page and look forward to some more brilliant times reading here. Thank you once more for everything.

 3. I have to convey my love for your generosity giving support to visitors who really need assistance with your matter. Your very own commitment to getting the solution all-around ended up being rather useful and have in most cases permitted men and women much like me to achieve their targets. Your amazing valuable facts indicates a great deal to me and somewhat more to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

 4. I just wanted to send a quick word to say thanks to you for the fantastic tips and hints you are placing at this website. My particularly long internet search has now been compensated with good knowledge to go over with my neighbours. I ‘d believe that we site visitors are extremely blessed to live in a decent website with many perfect individuals with good techniques. I feel very much privileged to have used the webpages and look forward to so many more thrilling times reading here. Thank you once again for everything.

 5. I in addition to my pals happened to be following the excellent tips on your website and so quickly came up with a terrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for them. All of the people became as a result passionate to see them and now have in truth been loving these things. We appreciate you really being quite kind and also for figuring out this kind of tremendous subjects millions of individuals are really wanting to know about. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 6. I together with my guys appeared to be looking at the excellent hints found on your site then the sudden developed an awful suspicion I never thanked the blog owner for those tips. All the people are already absolutely excited to read through all of them and have in effect undoubtedly been taking pleasure in those things. Thank you for being well helpful and also for settling on this sort of fantastic areas most people are really needing to learn about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 7. I simply wanted to jot down a simple note so as to say thanks to you for all of the precious tips you are showing here. My time consuming internet investigation has now been recognized with incredibly good concept to exchange with my friends and family. I ‘d declare that we visitors actually are extremely fortunate to dwell in a fabulous site with many perfect individuals with helpful advice. I feel really lucky to have discovered your webpages and look forward to tons of more fabulous times reading here. Thanks again for all the details.

 8. I together with my friends ended up checking out the excellent advice on your web blog and then unexpectedly I got an awful suspicion I had not thanked the blog owner for those strategies. These guys appeared to be very interested to study them and already have truly been loving them. Thank you for getting indeed accommodating and then for choosing this sort of terrific things millions of individuals are really wanting to learn about. Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 9. I wish to express thanks to the writer for bailing me out of this particular incident. After checking through the world-wide-web and finding basics which were not productive, I assumed my life was over. Living devoid of the solutions to the issues you have sorted out through your short article is a serious case, and the ones that might have badly damaged my entire career if I had not noticed your web blog. The natural talent and kindness in maneuvering every part was crucial. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a step like this. It’s possible to at this moment relish my future. Thanks so much for this reliable and effective help. I won’t hesitate to recommend your blog post to any person who needs and wants care about this problem.

 10. I’m just commenting to let you know of the fantastic experience my cousin’s child gained going through your blog. She noticed many details, with the inclusion of how it is like to have a very effective coaching mood to have a number of people very easily fully grasp a number of problematic topics. You actually exceeded visitors’ desires. Thank you for providing these good, trusted, explanatory and easy tips about your topic to Kate.

 11. I and my guys have already been going through the best suggestions found on your web page and so then I had a terrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. Most of the women became as a result very interested to read through all of them and now have certainly been tapping into them. I appreciate you for truly being really kind and also for deciding on such wonderful subject areas most people are really desirous to be aware of. My personal sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 12. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can fix if you happen to werent too busy searching for attention.

 13. I抎 should examine with you here. Which is not something I often do! I enjoy reading a put up that can make folks think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!