દુનિયાને અલવિદા કરી દીધા બાદ આ સિતારાઓની ફિલ્મો રીલીઝ થયેલી – સુશાંતનું નામ આ ફિલ્મ માટે જોડાઈ શકે

બોલિવૂડ અભિનેતા સુશાંત સિંહ રાજપૂતની આત્મહત્યા બાદ દરેક આઘાતમાં છે. જોકે, બોલિવૂડ સ્ટાર્સ કે જેઓ દુનિયા છોડે છે, તેઓ તેમના કામ દ્વારા ઉદ્યોગમાં જીવંત રહે છે. બોલિવૂડમાં આવા ઘણા સ્ટાર્સ છે, જેની છેલ્લી ફિલ્મ તેના મૃત્યુ પછી રિલીઝ થઈ હતી. આ યાદીમાં સુશાંત સિંહ રાજપૂતનું નામ પણ હોઈ શકે છે. ચાલો આવા કલાકારો પર એક નજર કરીએ.

શ્રીદેવી

ફિલ્મ ઝીરોમાં શ્રીદેવીનો કેમિયો હતો. આ ફિલ્મ તેના મૃત્યુ પછી રીલિઝ થઈ હતી.

રાજેશ ખન્ના

બોલીવુડનો પહેલો સુપરસ્ટાર કહેવાતા રાજેશ ખન્નાએ તેની મૃત્યુના બે વર્ષ પછી તેમની ફિલ્મ રિયાસત રજૂ કરી હતી.

મીના કુમારી

મીના કુમારી તેની લોકપ્રિય ફિલ્મ પાકિજા ની રજૂઆતના ત્રણ અઠવાડિયા પછી ગંભીર માંદગીને કારણે મૃત્યુ પામી હતી અને તેની મૃત્યુ પછી તેની ફિલ્મો ગોમતીના કાંઠે રિલીઝ થઈ હતી.

અમરીશ પુરી

મિશન: ધ લોસ્ટ વોર અને પૂર્વ કી લૈલા પશ્ચિમ કા છેલા: હેલો ઈન્ડિયા આ બંને ફિલ્મો અમરીશ પુરીના અવસાન પછી રીલિઝ થઈ હતી. રિલીઝ થયાના થોડા દિવસ પહેલા કિસનાનું મોત નીપજ્યું હતું.

સંજીવ કુમાર

સુપ્રસિદ્ધ અભિનેતા સંજીવ કુમારે 1985 માં વિશ્વને અલવિદા કહ્યું હતું અને તેના મૃત્યુ પછી 10 ફિલ્મો રજૂ કરવામાં આવી હતી.

યશ ચોપડા

યશ ચોપરાના નિધન પછી ફિલ્મ જબ તક હૈ જાન રિલીઝ થયું હતું.બોક્ક્ષ ઓફીસ પર શાહરૂખ ખાન અને કેટરીના કૈફની ફિલ્મ 120 કરોડનો બિઝનેસ કરવામાં સફળ રહી હતી.

દિવ્ય ભારતી

અચાનક 1993 માં દિવ્ય ભારતીનું અવસાન થયું. તેમના મૃત્યુ પછી તેની પાંચ ફિલ્મ્સ રિલીઝ થઈ.બોક્સ ઓફીસ ફિલ્મ રંગ બે કરોડ રૂપિયા એકત્રિત કરવામાં સફળ રહી હતી. જ્યારે ફિલ્મ લાડલા અધૂરી રહી, શ્રીદેવીએ તેમાં દિવ્યાની જગ્યા લીધી.

સ્મિતા પાટિલ

સ્મિતા પાટિલની રેન્સ, આભૂષણો અને સુત્રાધર જેવી ફિલ્મ્સ તેના મૃત્યુ પછી રીલિઝ થઈ હતી. 1986 માં સ્મિતા પાટિલના નિધન પછી, તેની 10 ફિલ્મો રજૂ થઈ હતી.

શમ્મી કપૂર

શમ્મી કપૂરની ફિલ્મ રોકસ્ટાર તેમના મૃત્યુના 3 મહિના પછી રિલીઝ થઈ હતી.

મધુબાલા

સ્વાસ્થ્ય સમસ્યાઓના કારણે 1960 ની આસપાસની ફિલ્મોમાં કામ કરવાનું બંધ કરનાર મધુબાલાએ તેના મૃત્યુના બે વર્ષ પછી તેની ફિલ્મ જ્વાલા રજૂ કરી, જેમાં તે સુનીલ દત્તની સાથે દેખાઇ હતી.

ફારુખ શેઠ

ફારુખ શેઠની બે ફિલ્મ્સ યંગિસ્તાન અને ચિલ્ડ્રન ઓફ વોર નામક અવસાન થતાં તે રજૂ થઈ હતી.

અમઝદ ખાન

1992 માં તેમના મૃત્યુ પછી દો ફંટૂશ, રૂદાલી અને સૌતેલા ભાઈ જેવી અમજદ ખાનની ફિલ્મો રજૂ થઈ હતી.

રિષી કપૂર

રિષી કપૂરની આગામી ફિલ્મ શર્માજી નમકીન છે. આ પ્રકાશન લોકડાઉનને કારણે પ્રકાશિત થયું ન હતું. ફિલ્મ નિર્માતાએ વચન આપ્યું છે કે આ વર્ષે આ ફિલ્મ રિલીઝ થશે.

સુશાંતસિંહ રાજપૂત

દિલ બેચરા સુશાંત સિંહ રાજપૂતની અંતિમ ફિલ્મ હતી. તે ઘણી વધી ફિલ્મોમાં કામ કરી રહ્યો હતો, પરંતુ કેટલાક કારણોસર તેને ફાંસી આવી.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

60 thoughts on “દુનિયાને અલવિદા કરી દીધા બાદ આ સિતારાઓની ફિલ્મો રીલીઝ થયેલી – સુશાંતનું નામ આ ફિલ્મ માટે જોડાઈ શકે

 1. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any means you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 2. I must get across my affection for your kind-heartedness supporting those individuals that need help on this issue. Your special commitment to passing the message all-around had become really powerful and have usually made those just like me to reach their desired goals. Your own valuable guide denotes so much to me and far more to my colleagues. Best wishes; from all of us.

 3. I want to express appreciation to you for bailing me out of this particular crisis. Right after checking throughout the world-wide-web and obtaining suggestions which are not pleasant, I assumed my life was gone. Being alive without the strategies to the issues you’ve fixed by means of the write-up is a crucial case, as well as the kind which might have adversely affected my entire career if I had not encountered your blog post. Your actual competence and kindness in maneuvering every item was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a point like this. I can also now relish my future. Thank you very much for this specialized and amazing guide. I won’t hesitate to suggest your site to anyone who needs and wants counselling about this area.

 4. I in addition to my guys came checking out the best items located on the blog and all of a sudden developed an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for those techniques. All the people were definitely so warmed to read through them and have unquestionably been tapping into those things. Appreciate your being considerably kind and also for picking out this kind of useful things millions of individuals are really desperate to discover. My personal sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 5. Всем привет, хочу порекомендовать вам хороший сайт о Форексе
  С недавних пор так называемые «консультационные центры», которые аферисты из ФорексШарм расплодили по всей стране, стали активно рекламировать доселе неизвестного «инновационного брокера» ФорексШарм ( ). Посмотрим на эту контору повнимательней. Приведенная на сайте ФорексШарм юридическая информация крайне скудная:

  ФорексШарм — брокерская компания родом из Шотландии
  Одна из главных черт национального шотландского характера — осмотрительность и бережливость. Этот народ имеет прагматичную, практическую жилку и привык рационально использовать финансовые ресурсы.

  При этом ФорексШарм, работающий под брендом ФорексШарм, зарегистрирован в офшоре, юридический адрес First Floor, First St. Vincent Bank Building, James Street, Kingstown, St. Vincent and the Grenadines. Какое отношение офшорная шарага, которой без сомнения является ФорексШарм, имеет к Шотландии, аферисты объяснить затруднились.

  Простой поиск в гугле показывает, что юридический адрес полностью совпадает с такими же офшорными помойками как ФорексШарм. Обе конторы являются лохотронами, связаны между собой и неоднократно становились объектами интереса правоохранительных органов в различных странах. Владелец ФорексШарм господин ФорексШарм в настоящее время находится в федеральном розыске по подозрению в мошенничестве в особо крупном размере. ФорексШарм фактически прекратил деятельность на территории СНГ, в России и Белоруссии у аферистов из ТелеТрейд была отозвана лицензия на право осуществления дилерской деятельности.

  ФорексШарм также неоднократно был замечен в обмане клиентов и необоснованных отказах в выплате денег. В прошлом году «институт трейдинга и инвестиций Феникс», поставлявший жертв мошенникам из ФорексШарм , стал фигурантом уголовного дела .

  Информация с сайта ФорексШарм:

  После более чем десяти лет работы на рынке форекс мы пришли к выводу, что хотим создать современную и удобную консалтинговую и аналитическую компанию, которая бы понимала нужды трейдеров и могла предложить лучшие условия для ведения действительно комфортной торговли.

  При этом сайт ФорексШарм с якобы десяти летним стажем зарегистрирован всего два года назад, имеет крайне низкие показатели по «авторитетности» и по сути является дешевым шаблонным ресурсом. Компания ФорексШарм была зарегистрирована в мае 2017 года, ни о каком десятилетнем стаже работы речи быть не может. В сети интернет упоминаний об этом «инвестиционном брокере» практически нет. Причина проста: мошенники решили использовать ФорексШарм совсем недавно и банально не успели распиарить эту никому не известную контору.

  Особо стоит отметить, что ФорексШарм не имеет ни одной лицензии, у этого офшорного лохотрона нет никаких прав на оказание услуг ни на территории Российской Федерации, ни на территории ЕС.

  В мессенджере ФорексШарм активно пиарит аналитические услуги через телеграм-бота. Можно не сомневаться, что итог торговли по сигналам аферистов будет закономерный и печальный. Заработать, доверяя деньги мошенникам, невозможно.

  Вывод

  ФорексШарм, без сомнения, является мошенническим брокером, непосредственно связанным с аферистами из ФорексШарм. Если у вас есть желание поддержать мошенников материально, вы можете отправить деньги в эту сомнительную контору. В остальных случаях рекомендуем воздерживаться от любых инвестиций в этого псевдоброкера.
  Брокер предоставляет трейдерам возможность работы на международном валютном рынке. Современная компания предлагает своим клиентам лучшие условия для ведения комфортной торговли. Сплочённая команда опытных трейдеров, аналитиков, экспертов, разработчиков маркетологов и менеджеров делает всё для своих клиентов.

  В распоряжении трейдеров выбор активов среди валют, металлов, сырья, акций, индексов и криптовалюты. Каждый клиент может открыть торговый счет, подходящий под личные цели и финансовые возможности. Кредитное плечо зависит от выбранного актива от 1:1 до 1:500.

  Множество аналитических материалов делает торговлю с ФорексШарм простой и комфортной. Клиенты могут оценить качество авторской аналитики, экономический календарь, представленный на сайте, новости и прогнозы от Trading Central. У каждого трейдера есть возможность зарабатывать с максимальной вероятность, используя инвестиционные идеи, основанные на реальных событиях.

  Преимущества брокера ФорексШарм:

  1. Высокая точность аналитики.
  2. Отличные торговые условия.
  3. Возможность обучения для трейдеров с различным опытом.
  4. Отсутствие рисков и гарантия безопасности средств.
  5. Удобный вводи вывод средств.
  Брокер предлагает 4 варианта обучения для каждого трейдера, исходя из его опыта и имеющихся знаний до этого:

  1. Базовый курс: «Основы анализа финансовых рынков».
  2. Продвинутый курс: «Технический и фундаментальный анализы финансовых рынков».
  3. Профессиональный курс: «Построение торговых систем и тактик».
  4. Экспертный курс: «Мастер-класс».
  Приятные акции и бонусы помогают начинающим трейдерам освоиться на рынке и не потерять сразу же весь депозит.

  Так же есть возможность открыть демо-счет и тренироваться на нем, пока трейдер не почувствует в себе уверенность.

  Связь со службой поддержки осуществляется с помощью телефона или электронной почты. Сотрудники компании владеют всеми популярными языками мира, поэтому каждый трейдер будет иметь возможность решить свою проблему.

  http://www.forex-book.top

 6. I have to show thanks to you just for bailing me out of this particular problem. After surfing around through the the net and getting tricks that were not pleasant, I thought my life was over. Being alive devoid of the answers to the issues you have fixed through this guide is a serious case, as well as the ones that could have negatively affected my career if I hadn’t encountered the website. Your good ability and kindness in maneuvering everything was priceless. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a thing like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for the specialized and result oriented help. I will not be reluctant to endorse the blog to any individual who needs to have direction about this issue.

 7. I as well as my pals appeared to be reading the excellent helpful tips located on the website then suddenly I got an awful feeling I never thanked the web blog owner for those techniques. Those women are already joyful to read through all of them and have seriously been taking pleasure in these things. Appreciate your being very considerate and for using varieties of very good useful guides millions of individuals are really eager to discover. My very own sincere regret for not saying thanks to sooner.

 8. Needed to compose you one very small remark to be able to thank you very much as before considering the fantastic guidelines you have shared above. It’s certainly tremendously open-handed of you to present openly all a number of people might have advertised as an electronic book in order to make some profit for their own end, most notably considering the fact that you could have done it in the event you wanted. These guidelines likewise worked to become good way to fully grasp that many people have a similar dreams just like my own to know a great deal more with regard to this matter. I am certain there are several more enjoyable occasions up front for folks who look into your blog post.

 9. Thanks so much for providing individuals with an extremely remarkable chance to read from this site. It is often very lovely and also full of a good time for me personally and my office colleagues to search your blog really thrice per week to read through the fresh guidance you will have. And of course, I am just at all times motivated for the exceptional creative concepts you give. Certain two facts in this posting are in fact the most beneficial we have all ever had.

 10. Thanks so much for providing individuals with such a splendid possiblity to read from this web site. It is usually very amazing and as well , packed with a good time for me personally and my office mates to search your website at the least 3 times weekly to read the new secrets you have. And definitely, I am just always fulfilled concerning the breathtaking tips and hints you serve. Some 2 points in this article are certainly the most beneficial we have ever had.

 11. I wish to get across my gratitude for your kindness giving support to those individuals that must have assistance with the study. Your very own dedication to passing the solution around came to be pretty functional and has continuously encouraged employees like me to realize their endeavors. Your entire valuable advice denotes a whole lot a person like me and additionally to my fellow workers. Thank you; from all of us.

 12. Hi everyone , I’m Ralphie Reeve.
  Welcome to my about page. I started writing in my early school years after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing for a while before I thought about doing something else.
  I had always loved doing research papers because I’m passionate about learning. When you combine writing talent with a love of learning, dissertation writing only makes sense as a job.
  I’m passionate about assisting the students of the future in their school career. When they don’t have time for their paper , I am there to help.

  Ralpie – Writing Expert – http://www.paper-games.infoCorps

 13. My husband and i were very excited when Emmanuel managed to carry out his analysis by way of the precious recommendations he made through your blog. It’s not at all simplistic to just choose to be releasing procedures that others may have been selling. Therefore we remember we need the writer to thank because of that. The most important illustrations you’ve made, the simple website menu, the friendships you can help create – it is everything amazing, and it is helping our son in addition to us consider that this idea is pleasurable, which is highly important. Many thanks for the whole lot!

 14. That is the appropriate weblog for anyone who needs to search out out about this topic. You understand a lot its nearly exhausting to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 15. An attention-grabbing discussion is value comment. I feel that it’s best to write extra on this topic, it won’t be a taboo topic but generally people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 16. The subsequent time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, but I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you might repair if you happen to werent too busy in search of attention.

 17. Welcome everyone ! I’m Adna.
  Even though I jokingly credit my aunt for my writing talent, I know that it is a skill I have fostered from childhood. Though my mother is a writer, I also started out young.
  I’ve always had a way with words, according to my favorite teacher . I was always so excited in science when we had to do a research assignment .
  Now, I help current learners achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to communities because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

  Adna Underwood – Academic Writing Professional – http://www.sahelopera.comCorps

 18. Фирма доставит любую запчасть взжатый срок прямо к вам в дом номер телефона автозапчасти – поставщики автозапчастей для иномарок.
  Кроме желания предоставить большой ассортимент авто аксессуаров, наши сотрудники дополнительно выполняем работы над конечным качеством обслуживания . Из-за многообразия масштабов и видов автотранспорта каждой модели, наши сотрудники ввели пошаговую схему заказа. Таковым способом, мы стремимся исключить упущений и закупок неприемлимых запчастей.
  Закажите у нас автозапчасти и дополнительно возьмите скидку на дальнейший заказ!

 19. I’m typically to blogging and i actually appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for new information.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!