મનીપ્લાન્ટ હોવા છતાં ઘરમાં પૈસાની તંગી રહેતી હોય તો છોડમાં આટલું કરો, પ્લાન્ટના પાનની જેમ પૈસો ઘરમાં આવશે

એવું કહેવામાં આવે છે કે જ્યાં ઘરોમાં મની પ્લાન્ટ હોય છે, ત્યાં પૈસા અથવા પૈસાથી સંબંધિત કોઈ સમસ્યા હોતી નથી. તેમ છતાં, તમે ક્યારેક જોયું જ હશે કે જે ઘરોમાં મની પ્લાન્ટ લગાવવામાં આવે છે, ત્યાં પૈસાથી સંબંધિત ઘણી સમસ્યાઓ હોય છે. એટલે કે, ઘરે મની પ્લાન્ટ રાખવાનો કોઈ ફાયદો નથી. આવી સ્થિતિમાં, તમારા મનમાં એક સવાલ આવશે કે મની પ્લાન્ટ હોવા છતાં પૈસાને લગતી સમસ્યા કેવી છે? ચાલો આપણે જાણીએ કે મની પ્લાન્ટ હોવા છતાં પૈસાની મુશ્કેલીઓ શા માટે ચાલુ રહે છે.

આજકાલ તમને લગભગ દરેક ઘરમાં મની પ્લાન્ટ જોવા મળશે. એવું માનવામાં આવે છે કે જે ઘરોમાં મની પ્લાન્ટ સ્થાપિત થાય છે, ત્યાં પૈસા સંબંધોની સમસ્યાઓ નથી. મની પ્લાન્ટ હંમેશાં સમૃદ્ધિ સાથે સંકળાયેલ હોય છે. પરંતુ ઘણી વખત વિપરીત જોવા મળે છે અને મની પ્લાન્ટ હોવા છતાં લોકોના ઘરોમાં સમૃદ્ધિ નથી થતી, પરંતુ દુ: ખનો પર્વત તૂટે છે.

મની પ્લાન્ટ હોવા છતાં, સુખ સમૃદ્ધિ નિર્ધારિત નથી અને ઘરમાં આર્થિક મુશ્કેલીઓ ઉપરાંત, અન્ય સમસ્યાઓ છે. એટલે કે, ઘરે મની પ્લાન્ટ લગાવવાનો કોઈ ફાયદો નથી. આવી સ્થિતિમાં તમારે મની પ્લાન્ટ લગાવીને પણ તમારે કેમ આર્થિક મુશ્કેલીઓનો સામનો કરવો પડે તે જાણવાની જરૂર છે.

એવું કહેવાય છે કે જે મકાનમાં મનીનો મોટો પ્લાન્ટ હોય છે, તે મકાનમાં પૈસા આવે છે. તમે આશ્ચર્ય પામી શકો છો કે મની પ્લાન્ટ હોવા છતાં પૈસાની સમસ્યા કેમ છે? ખરેખર, મની પ્લાન્ટ સ્થાપિત કરતી વખતે કેટલીક બાબતોનું ધ્યાન રાખવું જોઈએ. ઉપરાંત, છોડને યોગ્ય રીતે જાળવવાનું ખૂબ મહત્વનું છે. મની પ્લાન્ટ હંમેશાં એક સુઘડ અને સ્વચ્છ જગ્યાએ રાખવો જોઈએ. યાદ રાખો, તેની આસપાસ કોઈ ગંદકી ન હોવી જોઈએ.

જો તમે આ બાબતોને ધ્યાનમાં રાખો છો, તો પછી ધનની માતા દેવી લક્ષ્મી તમારા ઘરે દોડી આવશે. એવું કહેવામાં આવે છે કે દર શુક્રવારે, મની પ્લાન્ટની ટોચ પર લાલ દોરો અથવા રિબન બાંધી દેવા જોઈએ, તેવું શુભ છે. ખરેખર હિન્દુ ધર્મમાં લાલ રંગ પ્રેમ, સ્નેહ તેમજ પ્રગતિ અને ખ્યાતિનું પ્રતીક કહેવાય છે. આ સિવાય મની પ્લાન્ટમાં લાલ રિબન બાંધવાથી ઘરમાં સકારાત્મકતા આવે છે.

મની પ્લાન્ટમાં  દોરો કેવી રીતે બાંધવો જોઈએ ?

 1. દર શુક્રવારે વહેલી સવારે ઊઠવું અને નિત્યકામ કરીને માતા લક્ષ્મીની પૂજા કરવી.
 2. દેવી લક્ષ્મીની પૂજા કરતી વખતે તેની સામે દીવો પ્રગટાવવો જોઈએ.
 3. દીવો પ્રગટાવ્યા પછી મા લક્ષ્મીના ચરણોમાં લાલ દોરો અથવા રિબીન અર્પણ કરો.
 4. ધનની દેવી લક્ષ્મીનું ધ્યાન કરો ત્યારે મની પ્લાન્ટની આજુબાજુ એક દોરો અથવા રિબન બાંધો.
 5. જો તમારા ઘરે બોટલમાં મની પ્લાન્ટ છે, તો આ લાલ દોરો અથવા રિબન બાટલીની નીચે બાંધો.

આ પગલાં લીધા પછી, તમે જોશો કે તમારા ઘરમાં નાણાકીય સમસ્યાઓ દૂર થવા લાગશે. મતલબ કે માતા લક્ષ્મી તમારા ઘરમાં પ્રવેશ કરશે અને પૈસાની વરસાદ શરૂ થશે.

Author: ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત ટીમ’

તમે આ લેખ ‘જ્ઞાન સાથે ગમ્મત’ ના માધ્યમથી વાંચી રહ્યા છો, અમારો આ લેખ વાચવા બદલ આપનો આભાર. જો તમને આ લેખ ગમ્યો હોય તો શેર કરી વધુમાં વધુ લોકો સુધી પહોંચાડો અને તમારા પ્રતિભાવો કોમેન્ટમાં જણાવો.

અને હા, તમને લાગતું હોય કે આ વાર્તા કે લેખ ગમ્યો તો નોંધજો કે આવી જ રીતે રોજિંદા જીવનમાં ઉપયોગી હોય એવી ઘણી બધી લાગણીસભર વાર્તાઓ, સ્વાસ્થ્યવર્ધક માહિતી, ફિલ્મી ખબરો, ધાર્મિક વાતો, રસોઈ રીલેટેડ માહિતી તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય ફેસબુક પેજ “જ્ઞાન સાથે ગમ્મત” લાઈક કરી જોડાઓ તથા જલ્દી જ અમારા દરેક જોક્સ-સુવિચાર સીધા તમારા મોબાઈલમાં મેળવવા માટે અમારી મોબાઈલ એપ પણ આવી રહી છે. થોડી પ્રતીક્ષા કરો.

33 thoughts on “મનીપ્લાન્ટ હોવા છતાં ઘરમાં પૈસાની તંગી રહેતી હોય તો છોડમાં આટલું કરો, પ્લાન્ટના પાનની જેમ પૈસો ઘરમાં આવશે

 1. I was more than happy to search out this net-site.I wished to thanks to your time for this glorious read!! I definitely enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 2. I in addition to my buddies came reviewing the best pointers on your website and then quickly I got an awful feeling I never thanked you for those secrets. All of the people became for that reason warmed to learn them and have in effect undoubtedly been loving them. We appreciate you turning out to be quite kind and also for selecting this kind of decent tips millions of individuals are really desperate to know about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 3. I wanted to draft you a very little note to say thank you as before for all the unique tips you have contributed at this time. It has been quite wonderfully generous of people like you to deliver publicly what a few individuals would have supplied as an e-book to help with making some money for themselves, and in particular considering the fact that you could have tried it in the event you considered necessary. The strategies in addition served like a fantastic way to be aware that someone else have a similar passion just like my very own to understand whole lot more on the subject of this matter. I think there are some more fun opportunities in the future for individuals who looked at your blog.

 4. I precisely had to thank you so much once again. I am not sure the things I might have gone through in the absence of the entire tips shared by you relating to such field. Completely was an absolute intimidating setting for me personally, however , encountering the specialized form you treated that took me to jump over fulfillment. Extremely grateful for this information and even expect you find out what a great job you are always undertaking teaching people today through the use of your blog. I know that you haven’t met all of us.

 5. My husband and i got very fulfilled when Michael could conclude his studies from the precious recommendations he was given when using the blog. It’s not at all simplistic to just continually be offering secrets and techniques that people could have been making money from. And we already know we now have the blog owner to thank for that. Most of the explanations you made, the easy website menu, the relationships your site make it possible to instill – it’s most excellent, and it’s really letting our son and our family reason why that theme is entertaining, and that’s really mandatory. Many thanks for the whole lot!

 6. A lot of thanks for each of your labor on this blog. Ellie takes pleasure in setting aside time for investigations and it’s really simple to grasp why. A lot of people hear all of the powerful manner you present great items through this web site and therefore welcome contribution from some other people on that point plus our favorite girl is truly learning a lot of things. Enjoy the rest of the year. You’re carrying out a first class job.

 7. Needed to write you one bit of note just to give thanks again with the fantastic methods you have contributed on this website. It has been so shockingly generous with you giving openly just what a number of us would’ve offered for an e-book to make some money for their own end, and in particular considering the fact that you could possibly have tried it if you ever wanted. These suggestions likewise acted to be the fantastic way to fully grasp other people have the identical dreams similar to my very own to realize very much more related to this issue. I’m certain there are many more enjoyable instances ahead for people who examine your blog post.

 8. Thank you for your own hard work on this site. Debby really loves participating in research and it is simple to grasp why. Most of us know all regarding the lively mode you render advantageous guidance by means of the website and even attract participation from some others about this area of interest while our own girl is always learning a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your doing a remarkable job.

 9. Hello there

  Work out to a whole new level with our P-Knee™ power leg knee joint support! 60% OFF and FREE Worldwide Shipping

  Order here: p-knee.online

  FREE Worldwide Shipping – TODAY ONLY!

  Regards,

  ?????????? ???? ???? ????? ?????? ???? ????? ??? ?? ?????? ????? ???, ????????? ????? ??? ???? ????? ???? – ???????

 10. Thanks so much for providing individuals with an extremely splendid opportunity to read in detail from here. It’s always very useful and full of a great time for me personally and my office fellow workers to visit your blog at least 3 times in 7 days to see the latest secrets you will have. And indeed, I’m just certainly pleased considering the splendid things you give. Certain two ideas in this article are without a doubt the very best I’ve ever had.

 11. I am writing to let you know of the extraordinary discovery my friend’s child gained going through yuor web blog. She realized some issues, including how it is like to have a marvelous coaching style to have men and women with no trouble know just exactly specific very confusing subject matter. You really did more than our own desires. Thanks for displaying those productive, healthy, explanatory and in addition unique thoughts on this topic to Tanya.

 12. I am only writing to make you know of the beneficial experience my friend’s daughter encountered reading through your blog. She came to understand a good number of issues, most notably what it is like to have a marvelous teaching style to get other individuals without difficulty comprehend specific multifaceted things. You truly did more than my expectations. Many thanks for presenting those practical, dependable, informative and even easy guidance on this topic to Mary.

 13. Aw, this was a very nice post. In thought I wish to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and not at all seem to get something done.

 14. I discovered your weblog website on google and test a couple of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to studying more from you afterward!?

 15. Can I just say what a relief to find someone who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know easy methods to bring a problem to light and make it important. Extra people need to read this and perceive this facet of the story. I cant imagine youre no more well-liked since you definitely have the gift.

 16. This is the best blog for anyone who desires to find out about this topic. You notice so much its nearly hard to argue with you (not that I truly would want匟aHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 17. Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and on no account appear to get something done.

 18. There are definitely lots of particulars like that to take into consideration. That could be a great point to bring up. I provide the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you bring up the place crucial factor will be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls feel the affect of only a second抯 pleasure, for the rest of their lives.

 19. I抦 impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me tell you, you could have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is something that not sufficient persons are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for one thing relating to this.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!